Prezydent: Nowoczesne państwo musi być dostępne dla niepełnosprawnych

– Bardzo się cieszę, że po raz trzeci możemy spotkać się w Pałacu Prezydenckim na gali konkursu „Lider Dostępności”, po to, żeby nagrodzić tych, którzy w ocenie jury konkursowego najlepiej wcielają w życie zasady projektowania uniwersalnego; te zasady, które zostały opisane w Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych z 2006 roku, którą uchwalono w Nowym Jorku – powiedział  w środę Prezydent Andrzej Duda inaugurując galę, podczas której wręczył statuetki i dyplomy zwycięzcom 3. Edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”.

Zobacz także:Wystąpienie podczas finału konkursu „Lider Dostępności 2018”

– Kwestia problemów osób dotkniętych niepełnosprawnościami pojawia się w naszej przestrzeni publicznej ostatnio z bardzo dużą intensywnością – powiedział Prezydent Andrzej Duda, nawiązując do prowadzonego w gmachu Sejmu protestu grupy rodziców młodych ludzi dotkniętych niepełnosprawnościami. Zdaniem Prezydenta, te oczekiwania są zrozumiałe dla każdego – dotyczą realizacji życiowych potrzeb. – Jeżeli chodzi o obowiązki państwa w odniesieniu do osób dotkniętych niepełnosprawnościami, to przede wszystkim potrzebna jest polityka państwa dotycząca usuwania różnego rodzaju barier oraz tego, aby umożliwić tym osobom normalne życie – zaznaczył.

Zobacz także:Pierwsza Dama spotkała się z opiekunami osób z niepełnosprawnościamiPrezydent: Dostępność ma również wymiar społeczny

– To oczywiście z jednej strony jest ta pomoc, którą nazwiemy pomocą socjalną, to jest w części pomoc gotówkowa, ale to także cała polityka związana z tym, by likwidować różnego rodzaju bariery. I my tu właśnie co roku w Pałacu Prezydenckim o tej właśnie polityce dyskutujemy, o tym, w jaki sposób ułatwiać dostępność w codziennym życiu do obiektów architektonicznych, do nowopowstających budynków, ale także do tych budynków zabytkowych, w których bardzo często usunięcie barier jest bardzo trudne – zaznaczył Prezydent. – Czy to jest ważne? Ogromnie ważne. Dla mnie jest to kwestia tego, czy państwo jest państwem nowoczesnym, cywilizowanym czy też nie – podkreślił Andrzej Duda. – Jeżeli jest państwem nowoczesnym, cywilizowanym to te bariery nie tylko są likwidowane, ale przede wszystkim jest ich jak najmniej – zaznaczył.

 

Jak mówił Prezydent, kwestia zapewnienia dostępności dotyczy nie tylko osób dotkniętych niepełnosprawnościami, ale także osób dotkniętych różnymi rodzajami słabości i osób starszych, które mają trudności w poruszaniu się.

 

 

Nagrody w Konkursie „Lider Dostępności 2018” przyznawane są w 8 kategoriach.Podczas gali Prezydent Andrzej Duda wręczył pamiątkowe statuetki i dyplomy laureatom oraz dyplomy wyróżnionym w konkursie w 6 kategoriach nagrody (w tym Grand Prix).  Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Nagrodzeni:

 

1. W kategorii Architekt/Urbanista: Pan Marek Wysocki – został uhonorowany za wieloletnie działania na polu legislacyjnym i naukowym, które przyczyniają się do zmiany świadomości społecznej i przepisów kolejnych miast w zakresie projektowania i budownictwa dostępnego;

 

2. W kategorii Sieć Placówek: Łódzka Kolej Aglomeracyjna – nagrodzona za spójną i przemyślaną politykę zwiększania dostępności swoich usług dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej sprawności ruchowej;

 

3. W kategorii Obiekt usługowy Green2Day (Wrocław-Skanska) – nagrodzony za przestrzeń biurową w sercu Wrocławia, która wyróżnia się nie tylko wysokimi walorami estetycznymi, ale jest też w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kapituła konkursu doceniała również podjęcie przez dewelopera współpracy z urzędem miasta w celu przebudowy placu sąsiadującego z obiektem;

 

Dodatkowo w kategorii Obiekt usługowy Kapituła Konkursu przyznała wyróżnienia:

 

Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu – za konsekwentną politykę dostosowania budynku Teatru do potrzeb wszystkich użytkowników oraz działania zmierzające do aktywizacji i integracji różnych grup społecznych poprzez zajęcia artystyczne;

 

Centrum Handlowemu Posnania – za ponadstandardowe rozwiązania uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zastosowane już na etapie projektowania Centrum;

 

4. W kategorii Obiekt mieszkalny: Skanska Residential Development – Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić unikalne w skali Polski podejście dewelopera, który w swoich realizacjach uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami nie tylko w przestrzeniach wspólnych budynków i osiedli, ale też projektując same mieszkania w sposób umożliwiający ich łatwe dostosowanie do potrzeb wszystkich grup użytkowników.

5. W kategorii Obiekt zabytkowy: EUROPEUM w Krakowie (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) – za modelowy przykład modernizacji obiektu zabytkowego, przy której wzięto pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz za sukcesywne działania Muzeum Narodowego w Krakowie zmierzające do udostępnienia oferty muzealnej jak najszerszej grupie odwiedzających.

 

W tej kategorii Kapituła przyznała wyróżnienie –EC1 Łódź– Miasto Kultury – za tytaniczny wysiłek włożony w przekształcenie budynku byłej elektrociepłowni w obiekt o wysokich walorach estetycznych i kulturalnych, uwzględniający potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

6. Grand Prix: Grupa Skanska – za filozofię firmy, której istotnym elementem jest dbałość o potrzeby wszystkich grup użytkowników, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności. Kapituła Konkursu postanowiła docenić i wyróżnić kompleksowe działania grupy Skanska na polskim rynku, które przyczyniają się do budowania obiektów i przestrzeni dostępnych i tym samym mogą stanowić wzór dla pozostałych deweloperów w Polsce.

 

Nagrody w kategoriach: Samorząd (laureat: Poznań; wyróżnienie: Białystok) i Przestrzeń publiczna (laureat: Plac Europejski w Warszawie) zostaną wręczone podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się 20-22 czerwca br. w Gdyni.

 

 

Zobacz także:Prezydent do laureatów nagrody „Lider Dostępności”: dostrzegacie ważne problemy

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim została współorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Wzięli w niej udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, Sekretarz Stanu Andrzej Dera oraz prezydenccy doradcy, a także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. (KG/MK)

Prezydent.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
KIBIC-KIBICA ZROZUMI
Obchody Święta Nar
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »