Prezydent martwi się o przyszłość

Przebywający we Florencji prezydent Michael D. Higgins powiedział, iż jest „zaniepokojony” kierunkiem, w jakim zmierzają rozmowy Brexitowe.

 

Prezydent Higgins dodał, że w Wielkiej Brytanii, nie przemyślano chyba wszystkich konsekwencji wyjścia z Unii Europejskiej, co teraz zaczyna stwarzać problemy.

 

Michael Higgins

Jestem zaniepokojony, wszyscy powinniśmy być zaniepokojeni sposobem, w jaki prowadzone są rozmowy. Wygląda na to, że te kierują się tylko ku pewnym punktom wspólnego porozumienia, ale tylko na pewnym poziomie. Następnie negocjacje zmieniają kierunek i wracają do szczegółów i części składowych i to po każdej ze stron negocjacji.

To z kolei zaburza cały proces rozmów, a i oddala możliwość osiągnięcia kompromisu, który byłby istotny dla wszystkich stron.

 

Prezydent zapytał też, czy jest możliwe, choć jego słowa można odbierać również, jako pewnego rodzaju przemyślenia oraz przestrogę i przypomniał, iż zostało już bardzo mało czasu, aby terminowo zakończyć proces wyjścia w ramach Artykułu 50.

 

W tej samej sprawie, czyli o Brexicie wypowiedzieli się premier Leo Varadkar i wicepremier Simon Coveney, a obaj panowie stwierdzili, że w brytyjskim rządzie panuje obecnie duże zamieszanie, więc nie wiadomo, co się dalej stanie.

Premier Varadkar podtrzymał także swoją wcześniejszą deklarację i przypomniał, że Irlandia będzie stanowczym rozmówcą i będzie prezentowała twarde stanowisko w sprawie granicy, jak i umów handlowych po 29 marca 2019 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/RTÉ

Zdj: President.ie

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Znowu zimny weekend
(Nie)doskonałe dzie
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »