Prawie 40% pracowników, nie wykorzystuje urlopu

Urlop to okres, na który chyba wszyscy czekamy, jednak jak się za chwile okaże, słowo „chyba” jest użyte właściwie.

 

Portal IrishJobs.ie przeprowadził badanie wśród osób zatrudnionych w Irlandii, a z tego wynika, że 37% zatrudnionych, nie wykorzystuje całego, przysługującego im w roku kalendarzowym urlopu. To z kolei oznacza, iż 4 na 10 osób, skracają sobie wolne do około 2 tygodni.

Mniej niż połowa respondentów powiedziała także, iż skorzystała w ubiegłym roku z urlopu i był on dłuższy niż dwa tygodnie. 33% ankietowanych twierdzi, że pomimo standardowego urlopu pracowali, czyli ich urlop także się skrócił.

 

Zgodnie z ustawą z 1997 roku o czasie pracy, zatrudnionemu na pełny etat przysługuje 4 tygodnie urlopu płatnego, co przekłada się na 20 dni robocze. Co istotne, aż 67% pracowników pełnoetatowych otrzymuje od swoich pracodawców ponad 20 dni urlopu w roku i jest to zazwyczaj pomiędzy 21 a 26 dni.

2% zatrudnionych w Irlandii korzysta z nieograniczonego czasu urlopowego.

37% zatrudnionych ma prawo do uzgodnienia dłuższego urlopu, niż mówią przepisy, czyli w tych przypadkach urlop wydłuża się zazwyczaj do 30 dni.

 

Eksperci ds. zatrudnienia uważają, że osoby, które nie wykorzystują w pełni przysługującego im urlopu, narażają się większe ryzyko wystąpienia stresu, a i nie czerpią z tego powodu, żadnych korzyści materialnych, chociaż przekonanie jest inne.

Bogdan Feręc

Źr: IrishJobs.ie

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Darmowy internet w I
Bez gotówki w Dubli
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »