Posiedzenie zdominuje Brexit

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu oprócz spraw bieżących większość czasu poświęcona ma być omówieniu kwestii Brexitiowych, w tym ostatniej propozycji Brytyjczyków.

 

Będzie to pierwsza możliwość przedyskutowania w tak szerokim gronie propozycji, jakie na negocjacyjny stół rzuciła Theresa May. Wicepremier Simon Coveney poinformuje również Radę Ministrów o postępach negocjacyjnych, aby wypracować wspólne stanowisko przed zbliżającym się szczytem Unia Europejska – Wielka Brytania.

Rząd, co nie jest tajemnicą od dawna, chce, aby już 28 czerwca osiągnięto porozumienie w tej sprawie, a przynajmniej poczyniono „znaczne” postępy negocjacyjne, które przybliżą zarówno Londyn, jak i Brukselę do podpisania umowy wyjściowej.

 

Co istotne, propozycje Theresy May są dosyć ciekawe, a i wydłużają czas negocjacji do 2021 roku, co pozwoli uniknąć twardej granicy tuż po wyjściu UK z Unii Europejskiej, a i na pozostanie Brytyjczyków w unii celnej, jednak plan nakreślony przez londyński gabinet, nie spodobał się unijnym negocjatorom.

Na brukselskich korytarzach mówi się, że jest to wyłącznie przeciąganie negocjacji, do których Królestwo nie było przygotowane, a i ma dać Brytyjczykom czas, na przestawienie ich gospodarki na nowe tory.

 

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu przedstawione zostaną również zaktualizowane plany awaryjne na wypadek twardego Brexitu, a te omówią poszczególni ministrowie. Rząd zajmie się także szczegółami technicznymi przyszłej granicy oraz uregulowań dotyczących wspólnego obszaru podróży pomiędzy Republiką a Irlandią Północną.

 

Rząd z uwagą będzie śledził również rozpoczynające się dzisiaj dwudniowe posiedzenie Westminsteru, który debatować ma nad ustawą o wypłacie Unii Europejskiej środków przekazanych na cele rozwojowe, a te Wielka Brytania będzie musiała zwrócić, jako kraj opuszczający wspólnotę.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/UE

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »