Poparzenia jamy ustnej- co robić?

Poranny pośpiech i łyk gorącej kawy albo nagły głďż˝łd i kęs gorącego posiłku – w takich sytuacjach nietrudno o poparzenia jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzkďż˝łw albo podniebienia. Wďż˝łwczas pojawia się bďż˝łl, zaczerwienienia, a niekiedy takďż˝źe biały nalot. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobďż˝łw na zminimalizowanie dolegliwości związanych z poparzeniem jamy ustnej.

Poparzenia jamy ustnej zdarzają się najczęściej podczas nieostroďż˝źnego, zbyt szybkiego spoďż˝źywania gorących potraw lub posiłkďż˝łw. Oparzeniom moďż˝źe ulec język, błona śluzowa na wewnętrznych stronach policzkďż˝łw lub podniebienie. Do objawďż˝łw poparzenia zalicza się m.in. bďż˝łl, pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy takďż˝źe biały nalot w miejscu kontaktu gorącego płynu lub pokarmu z błoną śluzową.

Poparzenia jamy ustnej – jak złagodzić bďż˝łl?
Najprostszym sposobem na zminimalizowanie dolegliwości związanych z poparzeniem jamy ustnej jest ssanie kostek lodu. Jeśli do wypadku dojdzie w restauracji lub kawiarni warto natychmiast poprosić obsługę o szklankę wody z lodem – lďż˝łd naleďż˝źy włoďż˝źyć do ust i przesuwać kostkę po całej jamie ustnej, a nie tylko trzymać w miejscu oparzenia.

Właściwości łagodzące podraďż˝źnienia powstałe na skutek poparzeń jamy ustnej mają płukanki z mleka lub z soli. W pierwszym przypadku naleďż˝źy wypłukać jamę ustną zimnym mlekiem, zaś w drugim – przygotować roztwďż˝łr ze szklanki ciepłej wody oraz ďż˝ź łyďż˝źeczki soli. Taką miksturą trzeba płukać usta kilka razy dziennie. Działa ona nie tylko przeciwbďż˝łlowo, ale rďż˝łwnieďż˝ź odkaďż˝źająco.

Kiedy do apteki lub lekarza?
Ulgę w przypadku poparzenia jamy ustnej przynoszą takďż˝źe dostępne w aptekach bez recepty środki na afty, pleśniawki czy owrzodzenia. Wykazują one działanie przeciwbďż˝łlowe, antybakteryjne, ale – co waďż˝źne – przyspieszają regenerację podraďż˝źnionych błon śluzowych. Dokładne wytyczne odnośnie ilości czy częstotliwości stosowania moďż˝źna znaleźć na ulotkach dołączonych do kaďż˝źdego produktu.

Jeśli pomimo zastosowania domowych sposobďż˝łw dolegliwości nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, warto umďż˝łwić się na wizytę do lekarza rodzinnego lub stomatologa. Konieczne moďż˝źe bowiem okazać się wprowadzenie bardziej specjalistycznych metod leczenia
Źródło: WWW.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Sławek Orwat: Lista
Government has made
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »