Poparzenia jamy ustnej- co robić?

Poranny pośpiech i łyk gorącej kawy albo nagły głďż˝łd i kęs gorącego posiłku – w takich sytuacjach nietrudno o poparzenia jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzkďż˝łw albo podniebienia. Wďż˝łwczas pojawia się bďż˝łl, zaczerwienienia, a niekiedy takďż˝źe biały nalot. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobďż˝łw na zminimalizowanie dolegliwości związanych z poparzeniem jamy ustnej.

Poparzenia jamy ustnej zdarzają się najczęściej podczas nieostroďż˝źnego, zbyt szybkiego spoďż˝źywania gorących potraw lub posiłkďż˝łw. Oparzeniom moďż˝źe ulec język, błona śluzowa na wewnętrznych stronach policzkďż˝łw lub podniebienie. Do objawďż˝łw poparzenia zalicza się m.in. bďż˝łl, pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy takďż˝źe biały nalot w miejscu kontaktu gorącego płynu lub pokarmu z błoną śluzową.

Poparzenia jamy ustnej – jak złagodzić bďż˝łl?
Najprostszym sposobem na zminimalizowanie dolegliwości związanych z poparzeniem jamy ustnej jest ssanie kostek lodu. Jeśli do wypadku dojdzie w restauracji lub kawiarni warto natychmiast poprosić obsługę o szklankę wody z lodem – lďż˝łd naleďż˝źy włoďż˝źyć do ust i przesuwać kostkę po całej jamie ustnej, a nie tylko trzymać w miejscu oparzenia.

Właściwości łagodzące podraďż˝źnienia powstałe na skutek poparzeń jamy ustnej mają płukanki z mleka lub z soli. W pierwszym przypadku naleďż˝źy wypłukać jamę ustną zimnym mlekiem, zaś w drugim – przygotować roztwďż˝łr ze szklanki ciepłej wody oraz ďż˝ź łyďż˝źeczki soli. Taką miksturą trzeba płukać usta kilka razy dziennie. Działa ona nie tylko przeciwbďż˝łlowo, ale rďż˝łwnieďż˝ź odkaďż˝źająco.

Kiedy do apteki lub lekarza?
Ulgę w przypadku poparzenia jamy ustnej przynoszą takďż˝źe dostępne w aptekach bez recepty środki na afty, pleśniawki czy owrzodzenia. Wykazują one działanie przeciwbďż˝łlowe, antybakteryjne, ale – co waďż˝źne – przyspieszają regenerację podraďż˝źnionych błon śluzowych. Dokładne wytyczne odnośnie ilości czy częstotliwości stosowania moďż˝źna znaleźć na ulotkach dołączonych do kaďż˝źdego produktu.

Jeśli pomimo zastosowania domowych sposobďż˝łw dolegliwości nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, warto umďż˝łwić się na wizytę do lekarza rodzinnego lub stomatologa. Konieczne moďż˝źe bowiem okazać się wprowadzenie bardziej specjalistycznych metod leczenia
Źródło: WWW.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Sławek Orwat: Lista
Government has made
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »