Ponownie wydaliśmy więcej

Irlandzki indeks wydatków konsumenckich Visa, który mierzy wydatki we wszystkich rodzajach płatności, w tym gotówkowych, czekami i płatności elektroniczne, zanotował czternasty z rzędu wzrost miesięcznych wydatków konsumenckich w Irlandii.

 

W kwietniu wydatki wzrosły o 3,8% rok do roku, co stanowi poprawę w stosunku do marcowego spowolnienia związanego z burzą Emma o 1,5%. Pomimo poprawy w kwietniu, bazowy wzrost pozostaje stosunkowo niewielki, a roczna stopa wzrostu w ciągu ostatnich trzech miesięcy wynosi średnio 3,2% i wskazuje na wolniejsze tempo wzrostu od początku roku.

Indeks pokazuje, że w ciągu miesiąca zauważalna była także rozbieżność pomiędzy wydatkami e-commerce a wydatkami tradycyjnymi, gdzie eCommerce odnotowało silny wzrost wydatków, który wyniósł 10,7% na plusie od kwietnia 2017 r., a i odnotowano najsilniejszy wzrost w tej kategorii od ośmiu miesięcy. Wydatki bezpośrednie rosły znacznie wolniej, bo zaledwie o 0,3% w skali rok do roku i był to najwolniejszy wzrost w tym sektorze wydatków.

Najsilniej działającym sektorem były hotele, restauracje i bary, gdzie wzrost przyspieszył do najwyższego od czterech miesięcy, czyli o 9,7%. Rekreacja i kultura cieszyły się silnym odbiciem wzrostu po spowolnieniu w marcu, a kwietniowy wzrost o 9,4% dla tej kategorii był najlepszy od listopada 2017.

Wydatki na zdrowie i edukację wzrosły o 3,9%, artykuły gospodarstwa domowego o 8,5%, transport i komunikację 5,9% oraz odzież i obuwie o 4,4%.

 

Komentatorzy ekonomiczni są zdania, że po pierwszych trzech sennych miesiącach, gospodarka Irlandii zaczyna budzić się z niewielkiego letargu i wkrótce rozpocznie się okres szybkiego rozwoju wszystkich jej działów.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: VISA

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Money laundering and
MFW namawia rząd, a
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »