Ponownie mniej bezrobotnych

Gospodarka wciąż się rozwija, a to sprawia, iż kolejny miesiąc z rzędu spadło bezrobocie, które wynosi już tylko 5,1%.

 

Jak twierdzi rząd, dzieje się tak za sprawą konsekwentnie prowadzonych działań w kierunku zwiększenia zatrudnienia, a to doprowadziło do prawie 11-procentowego spadku od 2012 roku.

W ubiegłym miesiącu, jak mówią dane CSO stopa bezrobocia wynosiła 5,2%, a na koniec czerwca obszyła się o 0,1%. Jest to też najniższy poziom ilości osób bezrobotnych od października 2007 rok, kiedy było ich ponad 6%. Ogółem bez pracy w czerwcu pozostawało 120.200 osób, czyli o 34.300 mniej, niż w tym samym okresie roku 2017.

 

Taki wynik prognozowany był przez Departament Finansów na koniec 2019 lub 2020 roku, jednak założony poziom udało osiągnąć się znacznie wcześniej, więc i likwidacja bezrobocia w kraju, będzie obserwowana w Irlandii znacznie wcześniej.

Do tej pory mówiono, że zerowa stopa bezrobocia zostanie osiągnięta w 2020 roku, ale na podstawie obecnych danych należy przypuszczać, że będzie to jeszcze w tym roku.

 

Przypominamy, że za zerową stopę bezrobocia w Unii Europejskiej uznaje się wynik pomiędzy 4,5% a 5%, co wynika z uwarunkowań poszczególnych krajów członkowskich.

Bogdan Feręc

Źr: Central Statistics Office

Podziel się z innymi:
Rząd – radosna tw
Strajk Ryanair jest
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »