Polsko-litewskie uroczystości w Pszczelniku

– Razem z naszymi litewskimi partnerami pochylamy dziś głowy przed pomnikiem bohaterskich litewskich lotników, z przekonaniem, że współpraca między Polską a Litwą będzie się nadal rozwijać w oparciu o strategiczne partnerstwo, historyczne i kulturowe braterstwo oraz wzajemne poszanowanie praw i wolności mniejszości narodowych – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę katastrofy litewskich pilotów Stasysa Girėnasa i Steponasa Dariusa pod Pszczelnikiem koło Myśliborza.

 

Litewscy lotnicy 15 lipca 1933 roku podjęli próbę pionierskiego przelotu przez Atlantyk na trasie Nowy Jork-Kowno. Ich maszyna rozbiła się po 37 godzinach lotu w Pszczelniku, zaledwie 650 km od celu.

Z tej okazji minister Jacek Czaputowicz wziął udział w uroczystej mszy świętej w katedrze św. Jakuba w Szczecinie i złożył kwiaty pod tablicą poświęconą litewskim lotnikom.  Następnie udał się do Pszczelnika, gdzie uczestniczył w obchodach rocznicy katastrofy i złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Stasysa Girėnasa i Steponasa Dariusa.

 

 

Przy tej okazji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Linasem Linkevičiusem, któremu złożył życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. – To doskonała okazja do refleksji nad naszą historią i tym co nas nadal łączy.  Cieszę się, że jesteśmy tutaj razem – powiedział szef polskiej dyplomacji. – Łączy nas nie tylko wielowiekowa historia, współistnienia i wspólnej państwowości, lecz także podobne doświadczenie zmagania się z imperializmem rosyjskim, a następnie sowieckim – podkreślił. – Również dzisiaj w XXI wieku znacznie więcej nas łączy niż dzieli. Mamy wspólną wizję Europy Środkowej i Wschodniej, zbliżoną koncepcję zagrożeń i zbieżne interesy strategiczne będące podstawą obustronnie korzystnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki i infrastruktury – dodał. – Jestem przekonany, że dziś, jak chyba nigdy wcześniej pożądana i możliwa jest bliska, solidarna współpraca Polaków i Litwinów – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz.

W uroczystościach w Szczecinie i Pszczelniku wzięli również udział ministrowie obrony Polski i Litwy Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podziel się z innymi:
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »