Północ łakomie spogląda na Południe

Najnowsze badania opinii publicznej w Irlandii Północnej, nie pozostawiają żadnych wątpliwości i wiemy, czego chce tamtejsze społeczeństwo.

 

W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie The Times czytamy, że prawie połowa mieszkańców Północy, chce zjednoczenia Irlandii, jeżeli dokument brexitowy przyjęty zostanie w proponowanym przez gabinet Theresy May w obecnym kształcie.

Większość respondentów odpowiedziało, iż popiera zorganizowanie drugiego referendum wyjściowego, więc chcą kolejny raz dać znak, że to oni właśnie powinni podejmować decyzję, a nie parlamentarzyści, którym daleko do porozumienia.

 

Uwidoczniły się równocześnie podziały, jakie wytworzył niedokonany jeszcze Brexit w północnej części Irlandii, bo nacjonaliści w 83-procentach odpowiedzi chcą zjednoczenia, natomiast unioniści stanowią już tylko 27 procent popierających taką ideę.

W sprawie zjednoczenia Irlandii ogół wyspy, w 19-procentach chce szybkich działań po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, a ponad 40 procent potrzebuje czasu, aby udzielić konkretnej odpowiedzi.

 

Co istotne, obecnie już większość Brytyjczyków mówi o powtórzeniu referendum wyjściowego, a jednym z argumentów, jest podstawa demokratycznego państwa, czyli głos społeczeństwa, które rząd i parlament, wyłącznie reprezentuje.

Dużej części mieszkańców Wielkiej Brytanii nie podoba się postępowanie Theresy May, a ta stanowczo odrzuca możliwość ponowienia pytania o przyszłość wyspy w Unii Europejskiej lub poza nią.

Komentarze w mediach społecznościowych są więc bardzo ostre, a z całą pewnością można powiedzieć, że chwały i popularności Partii Konserwatywnej i jej liderce, nie przyniosą. Obecnie już prawie 60% facebookowo-twitterowych komentarzy wyraża sprzeciw wobec sposobu sprawowania władzy przez Theresę May, a to nie jest dobry sygnał dla polityków partii rządzącej, bo przy kolejnych wyborach, mogą stracić niewielką przewagę w Westminsterze i tak zapewne się stanie, jeżeli premier May, kurczowo trzymać się będzie swoich decyzji.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Zdj: Google Maps

Znajdź nas:

Wyciszanie emocji
Przyślij przepis
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn