Pojawi się kolejny podatek?

Zapytano podatników: Czy zgodzą się na wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej i czy powinno płacić się podatek od zgromadzonego majątku?

 

Wyniki badania prowadzonego przez Taxback.com są raczej zaskakujące, ponieważ większość ankietowanych uznała, iż nie ma problemu z taką propozycją i wyższe podatki powinny być płacone, ale tylko przez najbogatszych.

Takiego zdania jest 65% z 1700 osób biorących udział w ankiecie, a co chyba jeszcze gorsze, zgodzili się oni na podatek od zgromadzonego majątku.

 

W tym ostatnim przypadku zaczynam się zastanawiać, czy pytani w ogóle przemyśleli swoją odpowiedź, bo przecież zaledwie kilka sekund wystarczy, aby zrozumieć, że to, co powiedzieli, jest wprowadzeniem formy podwójnego opodatkowania i to dla wszystkich.

O ile podatek majątkowy zostałby zaproponowany przez rząd, a badanie raczej nie było prowadzone dla zabawy, a prawdopodobnie na zlecenie jakiejś instytucji, to okaże się, iż za zgromadzony majątek, za który nawiasem mówiąc, zapłaciliśmy już podatek, bo zarobki, zakupy i usługi są już opodatkowane, zapłacimy jeszcze raz.

To taka trochę danina znana z Polski, czyli „podatek Belki”, który opodatkował oszczędności na kontach bankowych, aby wyłudzić od nas kolejne pieniądze.

 

Wracając jednak do trzeciej stawki podatkowej, mogłaby wg respondentów obowiązywać wszystkie osoby zarabiające powyżej 100.000 € rocznie, czyli najbogatszych, a ci oddawaliby połowę swoich dochodów Skarbowi Państwa.

 

Inaczej się ma sprawa w kwestii podniesienia stóp podatkowych ogółowi społeczeństwa i tutaj 72% uznało, że nie zgodzi się na podniesienie stawek wszystkich progów podatkowych, nawet w zamian poprawienie jakości usług publicznych.

Powodem takich decyzji był fakt, iż podatnicy z grup 20 i 40 procent opodatkowania dochodowego uważają, że już teraz płacą zbyt wysokie podatki.

 

Podatnicy zgodzili się jednak na wyższe opodatkowanie gruntów, od nieruchomości oraz posiadanych akcji, co ponownie kłóci się z moimi przekonaniami, że za nie wszystkie, już raz należało zapłacić podatek, w chwili jego nabycia, ale też podczas samego zarabiania pieniędzy na zakup.

Podatek od zgromadzonego majątku zaakceptuje natomiast 61% biorących udział w ankiecie.

 

Omawiając wyniki ankiety dyrektor ds. podatkowych Taxback.com Barry Flanagan powiedział, iż z badania wynika, iż podatnicy bardzo chętnie opodatkują najbogatszych członków społeczeństwa, natomiast sami chcieliby płacić podatki na niskim poziomie.

Z oficjalnych informacji CSO wynika jednak, że trzecia stawka podatkowa, o ile wejdzie kiedyś w życie, dotyczyć będzie około 1% mieszkańców Irlandii, czyli znacznego zwiększenia wpływów do budżetu nie należy się spodziewać.

 

Moim prywatnym zdaniem podatki wszyscy zarabiający powinni płacić równe, a właściwe równo być opodatkowani. To oznacza, iż jestem zwolennikiem podatku liniowego, który jest po prostu sprawiedliwy. Wtedy zarówno osoba zarabiająca 30.000 € rocznie, jak i wielokrotność tej kwoty, zapłaci np. 20% podatku od zarobionych przez siebie pieniędzy.

W moim przekonaniu wyższe podatki dla osób dużo zarabiających są zwykłą karą, iż są bardziej przedsiębiorczy, wykształceni, czy potrafili znaleźć lepiej płatną pracę. Nie dotyczy pracowników służby państwowej, bo ci żyją z tego, co mi Tax Office każdego miesiąca, wyciąga z portfela.

Bogdan Feręc

Źr: Taxback.com

Podziel się z innymi
Ciepło będzie trwa
Już po nich…
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »