Pod ścisłym nadzorem

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu rozważona zostanie propozycja zmiany prawa w zakresie elektronicznego znakowania przestępców seksualnych.

 

Zmiany zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości, a jego szef Charlie Flanagan przekonywać ma członków gabinetu, że takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo w Irlandii, a i da możliwość pełnej kontroli nad pedofilami i gwałcicielami, którzy po zakończeniu wyroku lub podczas przerwy w jej odbywaniu, chodzić będą po ulicach irlandzkich miast.

Przepis, jeżeli zostanie przyjęty, da podstawę prawną do elektronicznego znakowania przestępców seksualnych, nawet po opuszczeniu murów więzienia, jednak na takie postępowanie, każdorazowo zgodę będzie musiał wydać sąd.

 

Zarys projektu pojawił się już rok temu, jednak wtedy zbyt wiele osób i organizacji wniosło do niego sprzeciw, co kazało wstrzymać prace i przygotować go w formule, która odpowiadać będzie standardom praworządności obowiązującym w Unii Europejskiej.

W pracach nad stworzeniem nowelizacji do obowiązujących przepisów o elektronicznym znakowaniu przestępców udział brali najwybitniejsi prawnicy z Irlandii, ale też organizacje pozarządowe, aby w ustawie uwzględnić też ich obawy oraz racje.

 

W projekcie ustawy znajdzie się też wiele innych środków prewencyjnych, na jakie „liczyć” mogą przestępcy opuszczający wiezienia, a wszystkie skupiają się na monitorowaniu osób, które sądy uznają za osoby potencjalnie niebezpieczne i w ich przypadku resocjalizacja nie odniosła pożądanego skutku.

 

Propozycję ministra Flanagana z całą pewnością poprze minister komunikacji Denis Naughten, który już wcześniej sygnalizował wolę rozwijania w kraju systemu monitorowania elektronicznego przestępców.

 

Niestety nie można jeszcze określić terminu, w którym po ewentualnym przyjęciu propozycji zajmą się posłowie, ponieważ ustawa jest we wczesnej fazie prac, a do wprowadzenia jej do Dáil, droga jeszcze daleka.

Bogdan Feręc

Źr: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdj: pixabay.com

Podziel się z innymi
Tańsze rozmowy i sm
Ultraszybki internet
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »