Początek rozprawy z Islamem

Austria, jako pierwszy kraj w Europie rozpoczął walkę z radykalnym islamem, a decyzję podjęto na podstawie rosnącej ilości grup islamistycznych o zabarwieniu ekstremistycznym.

 

Podstawą działań będzie szeroko zakrojona akcja pełnej identyfikacji radykalnych lub radykalizujących się grup, a pod lupę mają trafić także meczety, które potencjalnie finansowane są przez osoby lub organizacje z zagranicy, szczególnie z terytorium Turcji, a ta jakoby promuje interesy krajów Bliskiego Wschodu i prezydenta Tayyipa Erdogana.

Austriackie działania będą również akcją tłumienia radykalnych zachowań w kraju, zarówno w przestrzeni publicznej, ale i w internecie.

 

W ramach zapowiedzianych działań z kraju wydalonych zostanie przynajmniej 60 osób, głównie imamów, a i zamkniętych zostanie 7 meczetów. To oczywiście tylko pierwsze działania, jakie zapowiedział austriacki kanclerz Sebastian Kurz.

Bardziej stanowczy w swoich wypowiedziach jest minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl, który mówi o programie całkowitego zniszczenia radykalnego islamu w kraju. Minister dodał, że i pewne zmiany będą obowiązywać na austriackiej granicy, gdzie zagraniczni imamowie będą przed wpuszczeniem na terytorium Austrii sprawdzani pod względem ich wcześniejszych działań i kontaktów.

Kontrola odbywać się będzie także na etapie przyznawania wiz wjazdowych, czyli austriackie ambasady, skrupulatnie sprawdzą osoby aplikujące o prawo, nawet czasowego pobytu w kraju.

Główne obostrzenia dotyczyć będą terytorium Turcji, skąd płynęło najwięcej środków na rozwój meczetów i środowisk muzułmańskich, dodaje austriackie MSZ.

 

Zanim rząd w Wiedniu przystąpił do działań, odezwała się diaspora turecka w Europie, zwłaszcza kurdyjscy imigranci, która stanowczo przeciwstawiła się wszystkim, którzy przeciwni się rządowi w Ankarze, a także samemu prezydentowi tego kraju Erdoganowi.

 

Walka z islamem w Austrii będzie ostra, a to wynika z wypowiedzi kanclerza Sebastiana Kurza, który mówił o muzułmańskich enklawach, co skutkuje powstaniem „społeczeństw równoległych”, a na „równoległe społeczeństwa, polityczny islam i radykalizację zachowań, nie ma miejsca w naszym kraju”, zakończył Kurz.

Bogdan Feręc

Źr: Le Monde

Zdj: pixabay.com

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Mniej słońca, wię
Kto to sfinansuje?
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »