PKB w III kwartale – gospodarka rośnie w siłę. To najlepszy wynik od 2011 roku!

Polska gospodarka urosła w III kw. tego roku o 4,7 proc. wobec skorygowanych 4 proc. w II kw. To najlepszy wynik od czwartego kwartału 2011 r. I wyższy niż przewidywali ekonomiści!

 

 

– Lepszy od oczekiwań wynik PKB to najprawdopodobniej znów zasługa konsumpcji i handlu zagranicznego. W czwartym kwartale PKB może spowolnić do około 4,2 proc. r/r, tyle samo oczekujemy w całym roku 2017 – napisali na TT ekonomiści Raiffeisen Polbank.

GUS w czwartek poinformował, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2017 r. wzrósł o 4,9 proc. porównując go do tego samego okresu sprzed roku. W II kwartale br. wzrost ten, licząc rok do roku, wyniósł 4 proc. Wzrost PKB w III kwartale br. w stosunku do II kwartału tego roku wyniósł natomiast 1,2 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 3,3 proc. rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 3,9 proc.

Wzrost nakładów brutto na środki trwałe, mimo przyspieszenia z 0,8 proc. w drugim kwartale do 3,3 proc., można wciąż uznać za niezbyt zadowalający. Ekonomiści liczyli w tym przypadku na wzrost przekraczający 5 proc. Pocieszające jest jednak to, że postęp jest jednak wyraźnie widoczny. Inwestycje powinny mocniej przyspieszyć w ostatnich trzech miesiącach roku, a jednocześnie wciąż będzie można liczyć na utrzymanie się wysokiej dynamiki konsumpcji.

Wbrew wcześniejszym obawom, do wzrostu gospodarczego wciąż przyczynia się dodatnie saldo handlu zagranicznego. Mimo korzystnych tendencji, utrzymanie tak wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale może być trudne, ale już widać, że wynik całego roku będzie znacznie lepszy niż spodziewali się najwięksi optymiści i może sięgnąć 4,5 proc. Po trzech kwartałach wynosi już 4,4 proc.

Patriot24.net>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Dofinansowanie in vi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »