Pierwszy dzień wizyty Pary Prezydenckiej w USA [PL/ENG]

Pierwszego dnia wizyty w USA Para Prezydencka odwiedziła Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, spotkała się też z przedstawicielami organizacji żydowskich.

 

ENGLISH VERSION>>

  • Wizyta w Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Prezydent z Małżonką zwiedzili wystawę, obejrzeli zgromadzone eksponaty, a następnie spotkali się z zarządem i członkami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Najcenniejsze zbiory archiwum to m.in. kartoteka osobowa ponad 20 tysięcy weteranów z I i II wojny światowej, którzy byli lub są członkami SWAP.

 

Andrzej Duda jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził tę najstarszą na świecie niezależną, samopomocową organizację zrzeszającą byłych polskich żołnierzy.

 

Kwatera SWAP znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie w należącym do Okręgu 2. SWAP “Domu Weterana Polskiego” przy 119 East 15th Street. Mieści się tu również archiwum oraz od 1996 roku Muzeum Tradycji Oręża Polskiego.

 

– To stowarzyszenie, które nawiązuje do Błękitnej Armii gen. Hallera. To wreszcie jedno z tych wielu miejsc rozrzuconych po świecie, gdzie mamy tak naprawdę nasze narodowe skarby – potężne archiwa i zbiory. Przynajmniej część z nich Pan Prezydent i Pani Prezydentowa będą mogli zobaczyć – mówił podczas konferencji przed wylotem do USA Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. CAŁA KONFERENCJA >> 

 

  • Spotkanie z przedstawicielami organizacji żydowskich

W Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami organizacji żydowskich.

 

Prezydent zje również lunch z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ.

 

W środę po południu Para Prezydencka złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

 

Zobacz także:Prezydent wraz z Małżonką udają się do USA. Cel: dyskusja w RB ONZ i spotkania z Polonią [PL/ENG]

W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Prezydent poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Debata rozpocznie się w czwartek przed południem miejscowego czasu, w jej trakcie przewidziane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

(KP/KG/PAP)

Prezydent.pl

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Produkcja octu
Premier Mateusz Mora
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »