Paragraf 49

Pod naciskiem swojej własnej partii Theresa May znalazła trzecie rozwiązanie problemu granicy na irlandzkiej wyspie, a to powinno rozwiązać problemy Brytyjczyków, jak i unijne obawy.

 

Rozwiązaniem ma być paragraf 49, który zawarty jest w dokumencie podpisanym w grudniu ubiegłego roku w Brukseli, a mówi, iż w przypadku braku jakiejkolwiek umowy, granica Republiki z Irlandią Północną pozostanie w obecnym kształcie, czyli „zachowa pełną zgodność” z przepisami Unii Europejskiej w zakresie handlu w i wspierania wolnego ruchu granicznego.

Co istotne, paragraf 49 obowiązywać będzie do chwili podpisania stosownych umów, a na te swoją zgodę muszą wyrazić Wielka Brytania, kraje członkowskie oraz co oczywiste Irlandia. W tym punkcie ważny jest termin „czas nieokreślony”, bo tak brzmi on w dokumencie przedstawionym i podpisanym przez negocjatorów, ponieważ zabezpiecza irlandzką gospodarkę przed zamknięciem dla niej granicy z Irlandią Północną, a w konsekwencji z Wielką Brytanią.

 

Komentatorzy uznali, że gdyby ten paragraf wziąć dosłownie, Irlandii nie powinno już teraz zależeć, aby powstała umowa o wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej. Taka interpretacja tego zapisu pozostawi natomiast obecną wymianę handlową na linii Republika Irlandii – Wielka Brytania w jej obecnym kształcie, chociaż oficjalnie prowadzona będzie przez teren Irlandii Północnej.

Przedstawiając propozycję Theresa May miała nadzieję, że zlikwiduje w ten sposób kontrowersje wokół problemu granicznego, a i wyciszy skrajne emocje w swoim ugrupowaniu. Mówi się również, że umowa zbudowana w oparciu o paragraf 49, może być do zaakceptowania przez całą Unię Europejską i obowiązywać w czasie dwuletniego okresu przejściowego, a nawet dłużej.

 

Nieco inne zdanie mają komentatorzy wydarzeń z kontynentu europejskiego, a ci uważają, iż sama propozycja jest dobra, jednak powinna być zaakceptowana pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami, do których przestrzegania zobowiązałyby się strony umowy.

 

Podczas wystąpienia premier Theresa May zapowiedziała również opublikowanie „Białej Księgi Wyjścia”, a w tej znajdą się priorytety dla przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Dokument ma zostać opublikowany przed grudniowym szczytem.

Bogdan Feręc

Źr: BBC

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Dáil Speech by FF S
Wyznaczono miejsce p
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »