Paliwa mogą bardzo zdrożeć

Świat wstrzymuje oddech po ostatnich decyzjach Donalda Trumpa, a ten spełnił swoją kolejna obietnicę, czyli wycofał się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, który USA podpisały z Iranem.

 

Decyzja ledwo ujrzała podpis amerykańskiego prezydenta, a już wpłynęła na światową gospodarkę. Pierwszym sygnałem, iż Trump wprowadził swoją decyzją zamieszanie na całym świecie, była reakcja giełd ropy naftowej, gdzie jej cena podskoczyła w zaledwie jeden dzień o 3%.

To oczywiście dopiero początek problemów, ponieważ wycofanie się z porozumienia nuklearnego może mieć i inne skutki, w tym zburzenie kruchego i złudnego spokoju w rejonie Zatoki Perskiej.

 

Tym samym hurtowe ceny ropy podniosły się do poziomów najwyższych od prawie 3 lat, osiągając cenę 77,20 USD za baryłkę. Taki wzrost będzie miał jednoznaczny wpływ na ceny paliw w sprzedaży detalicznej, czyli na stacjach benzynowych, na których litr benzyny i oleju napędowego  może zdrożeć od kilku do nawet kilkunastu centów.

 

Złość na decyzję wycofania się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej ostro skrytykowały Chiny, które weszły już jakiś czas temu w okres wojny gospodarczej z USA, a także są największym pojedynczym odbiorcą irańskiej ropy.

Jeżeli natomiast pójdziemy tym właśnie tropem, to może się okazać, iż decyzja Trumpa wymierzona jest właśnie bezpośrednio w Chiny, a nie sam Iran, czy kraje tamtego regionu. Wyższa cena ropy, która kupują Chiny, podniesie koszty produkcji, a w konsekwencji produkowanych w tym kraju towarów, a te trafiają na rynki całego świata.

 

Jest też jeszcze jedna informacja, a ta istotna dla całej Europy, ponieważ władze Unii Europejskiej od dawna przygotowywały się na taki scenariusz i zapowiadają zmniejszenie zakupów surowca do produkcji paliw płynnych z Iranu, a ograniczenia będą widoczne już w tym roku. W najbliższych dwóch latach ropa trafiająca z Iranu do Unii Europejskiej stanowić ma już tylko niewielki procent jej ogólnego zapotrzebowania, mówią źródła UE. Do tego czasu sytuacja będzie jednak niepewna i należy przygotować się na duże skoki cen paliw płynnych.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Zaginiony Polak Seba
Irlandia – efekt B
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »