Oświadczenie wysokiej przedstawiciel Federiki Mogherini wydane w imieniu UE z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią, Transfobią i Bifobią (17 maja 2018)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią, Transfobią i Bifobią Unia Europejska potwierdza swoje zobowiązanie, by zwalczać wszelkie formy dyskryminacji i przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe oraz by nadal aktywnie wspierać i chronić prawa człowieka przysługujące lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym, transpłciowym i interseksualnym (LGBTI).

Na terytorium Unii Europejskiej i poza nim osoby LGBTI zbyt często są celem przemocy i przestępstw z nienawiści. Nadal są często dyskryminowane i źle traktowane ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową lub cechy płciowe. W wielu krajach posiadanie partnera tej samej płci wciąż jest przestępstwem. Ludzie są aresztowani, więzieni, a w niektórych przypadkach uśmiercani, tylko z powodu relacji, w których się znajdują. Nawet w krajach, w których istnieje ochrona prawna orientacji seksualnej, nadal – ze względu na homofobię, transfobię i bifobię – utrzymuje się wysoki poziom stygmatyzacji, co prowadzi do wykluczenia społecznego i przynosi społeczeństwu koszty gospodarcze i związane ze zdrowiem.

Rok 2018 jest rokiem ważnym dla praw człowieka, ponieważ przypada w nim 70. rocznica podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka. Jej artykuł 1 brzmi: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”. Osoby LGBTI nie są żadnym wyjątkiem, UE będzie zatem nadal walczyć o równe prawa dla wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej.

Łącząc dialog polityczny i na temat praw człowieka, działania zwiększające świadomość, wsparcie finansowe i konkretne narzędzia polityczne, takie jak „Wykaz działań na rzecz postępów w zakresie równouprawnienia osób LGBTI” Komisji Europejskiej oraz „Wytyczne na rzecz promowania i ochrony wszystkich praw człowieka przysługujących osobom LGBTI”, Unia Europejska nadal będzie zajmować się dyskryminacją i przemocą ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową i pokazywać swoje zaangażowanie na rzecz postępów w zakresie równouprawnienia osób LGBTI w Unii Europejskiej i poza nią.

Unia Europejska składa dziś hołd tym wszystkim, którzy działają na rzecz wspierania i ochrony praw człowieka przysługujących osobom LGBTI. Pragniemy powtórzyć: „Obrońcy praw człowieka, nie jesteście sami, Unia Europejska zawsze będzie z wami”.

Pobierz PDF

Rada Europejska

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Poland’s interest
Dáil Speech by FF S
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify Twitter Consumer Key and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Twitter Login to work

Specify LinkedIn Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for LinkedIn Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »