Ostrzeżenie dla osób z nietolerancją pokarmową

Irlandzcy konsumenci ostrzegani są przed obdarzeniem pełnym zaufaniem zestawów do domowego przeprowadzania testów na nietolerancję pokarmową.

 

Urząd ds. Rejestracji i Nadzoru Produktów Zdrowotnych (HPRA), ostrzega o możliwości nieprawidłowych wskazaniach testerów nietolerancji pokarmowej, co może prowadzić z jednej strony do wyeliminowania z organizmu niezbędnych składników odżywczych, a z kolejnej do odczynów alergicznych, o ile wcześniej występowała nadwrażliwość pokarmowa.

HPRA dodaje, iż testery kupowane w internecie, ale i te z irlandzkich aptek, nie dają pełnej gwarancji poprawności wyniku, a ten można uzyskać jedynie poprzez specjalistyczne badania alergologiczne.

 

Jak mówi szefowa HPRA Lorraine Nolan w ostatnich latach zestawy do samodzielnego testowania produktów po względem alergologicznym stały się bardzo popularne, jednak zarówno Urząd ds. Rejestracji i Nadzoru Produktów Zdrowotnych, jak i HSE miały wiele zgłoszeń od osób, u których pojawiły się nieporządne objawy alergiczne, w tym niestrawność, wzdęcia, ale też uczulenia, a te wymagały interwencji lekarskiej.

Lorraine Nolan dodaje również, iż eliminacja niektórych produktów żywnościowych z diety, powinna być poparta badaniami laboratoryjnymi oraz zaleceniem lekarza, a nie przekonaniem lub obiegową opinią, zasłyszaną w gronie znajomych, albo co jeszcze gorsze w oparciu o wiedzę internetową. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/peanut-allergy-food-allergen

Podziel się z innymi
Zakulisowe rozmowy
Czy wiecie, że...
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »