Ogromny meczet jednak powstanie

Do tej pory mieszkańcy Blanchardstown w Dublinie żyli nadzieją, iż uda się zablokować projekt budowy wielopoziomowego meczetu i budynków towarzyszących, jednak nadzieje pogrzebała An Bord Pleanála.

 

Irlandzka Fundacja Shuhada otrzymała właśnie pozwolenie na budowę meczetu, centrum społeczności muzułmańskiej oraz szkoły podstawowej na terenie należącym niegdyś do HSE, a znanym pod nazwą Warrenstown House.

Oprócz wymienionych już budynków na terenie centrum powstać ma również sklep z żywnością halal, a i dostępne będą usługi fryzjerskie.

Pomysłodawcą kompleksu jest neurochirurg z Dublina dr Taufiq al-Sattar, który w ten sposób chciał uczcić żonę i trójkę swoich dzieci, którzy zginęli w ataku z 2013 roku w brytyjskim Leicester.

 

Przeciwnicy budowy kompleksu kultu religijnego i nauki złożyli swój protest do Rady Odwołań, jednak ta uznała ich obawy za niemające uzasadnienia. We wniosku mówiono i zagrożeniu dla całego obszaru Blanchardstown, a i o rosnącym zagrożeniu w ruchu drogowym w spokojnej dotychczas okolicy.

Tych argumentów nie potwierdzili członkowie ciała opiniującego i na koniec swojego raportu stwierdzają, iż zagrożeń nie widzą.

 

W związku z tym zniknęła kolejna i chyba już ostatnia przeszkoda na drodze do rozpoczęcia prac budowlanych, ponieważ oprócz An Bord Pleanála i Rady Odwołań swoją pozytywną decyzję wydała już wcześniej Rada Hrabstwa Fingal.

 

Nowy meczet powstanie z oszczędności doktora al-Sattara, ale i darowizn społeczności muzułmańskiej mieszkającej w Irlandii oraz pieniędzy pochodzących od darczyńców z Arabii Saudyjskiej, oraz Pakistanu.

Bogdan Feręc

Źr: Fingal County Council/ An Bord Pleanála/Appeals Board

Zdj: Fingal County Council

Podziel się z innymi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »