Odzyskane wynagrodzenia

Irlandia jest krajem stosunkowo praworządnym, a i przepisy prawa pracy są w niej raczej respektowane, o czym mówi Komisja Stosunków Pracy.

 

Niekiedy jednak zdarzają się przypadki, iż zatrudniony trafi na nieuczciwego pracodawcę, który już to z powodu złej sytuacji firmy, a już z własnej chciwości, nie wypłaca wynagrodzenia, mówią prezentujący raport pracownicy WRC. Niestety rok 2017 okazał się wzrostowym pod tym względem i do WRC trafiło o 8% więcej wniosków o przymuszenie pracodawcy do wypłacenia zaległych poborów.

Ogółem Workplace Relations Commission odzyskała na rzecz pracowników 1,8 mln € z niezapłaconych wynagrodzeń, jak czytamy w rocznym sprawozdaniu, a to właśnie zostało opublikowane.

 

Do WRC w 2017 roku wpłynęło więc ponad 14.000 skarg na pracodawców, a w 27-procentach dotyczyły właśnie wynagrodzeń. 14 proc. to skargi na niesprawiedliwe zdaniem pracowników zwolnienie z pracy, natomiast 13% dotyczyło czasu pracy. Dyskryminacja w pracy to 11% skarg, a 8% dotykało warunków zatrudnienia.

WRC dodaje, że 92% wniosków rozpatrzono w czasie poniżej sześciu miesięcy, a w 2017 roku przeprowadzono 4750 kontroli zakładów pracy. 84% spraw zakończyło się na drodze pojednania, jednak dopiero po interwencji WRC.

 

Raport skomentowała też dyrektor generalna WRC Oonagh Buckley, która powiedziała, iż WRC nadal będzie prowadziła kontrole w firmach na terenie całego kraju, ale i dołoży starań, aby wyeliminować przypadki łamania praw pracowniczych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: WRC

Podziel się z innymi
Rząd pomoże kobiet
Dilerskie riksze
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »