Odzyskane wynagrodzenia

Irlandia jest krajem stosunkowo praworządnym, a i przepisy prawa pracy są w niej raczej respektowane, o czym mówi Komisja Stosunków Pracy.

 

Niekiedy jednak zdarzają się przypadki, iż zatrudniony trafi na nieuczciwego pracodawcę, który już to z powodu złej sytuacji firmy, a już z własnej chciwości, nie wypłaca wynagrodzenia, mówią prezentujący raport pracownicy WRC. Niestety rok 2017 okazał się wzrostowym pod tym względem i do WRC trafiło o 8% więcej wniosków o przymuszenie pracodawcy do wypłacenia zaległych poborów.

Ogółem Workplace Relations Commission odzyskała na rzecz pracowników 1,8 mln € z niezapłaconych wynagrodzeń, jak czytamy w rocznym sprawozdaniu, a to właśnie zostało opublikowane.

 

Do WRC w 2017 roku wpłynęło więc ponad 14.000 skarg na pracodawców, a w 27-procentach dotyczyły właśnie wynagrodzeń. 14 proc. to skargi na niesprawiedliwe zdaniem pracowników zwolnienie z pracy, natomiast 13% dotyczyło czasu pracy. Dyskryminacja w pracy to 11% skarg, a 8% dotykało warunków zatrudnienia.

WRC dodaje, że 92% wniosków rozpatrzono w czasie poniżej sześciu miesięcy, a w 2017 roku przeprowadzono 4750 kontroli zakładów pracy. 84% spraw zakończyło się na drodze pojednania, jednak dopiero po interwencji WRC.

 

Raport skomentowała też dyrektor generalna WRC Oonagh Buckley, która powiedziała, iż WRC nadal będzie prowadziła kontrole w firmach na terenie całego kraju, ale i dołoży starań, aby wyeliminować przypadki łamania praw pracowniczych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: WRC

Podziel się z innymi
Rząd pomoże kobiet
Dilerskie riksze
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »