Nowy system kontroli podróżnych

Już wkrótce zostaną wprowadzone nowe zasady kontroli pasażerów korzystających z samolotów, a gabinet chciałby ich szybkiego wprowadzenia, tłumacząc to m.in. zwalczaniem terroryzmu.

 

System obejmowałby wszystkich pasażerów przylatujących i odlatujących z Irlandii, a zawierał będzie informacje o osobach przekraczających powietrzną granicę Republiki. Rząd proponuje również utworzenie specjalnej jednostki ds. zbierania informacji o irlandzkich pasażerach, ale też o osobach z innych państwa członkowskich Unii Europejskiej, co jest zgodne z dyrektywą UE.

Publikując nowe propozycje „zabezpieczenia” kraju, minister Charlie Flanagan dodał, iż należy solidnie zabezpieczyć dane, które zbierać będzie nowa jednostka administracyjna, ponieważ w bazie danych znajdzie się wiele szczegółowych informacji o osobach podróżujących po Europie.

 

System PNR* wprowadzany jest w całej Unii Europejskiej i uznawany za kluczowy element walki z terroryzmem. Dostęp do danych w systemie będą miały służby specjalne, organa ścigania i ds. zwalczania terroryzmu, ale też inne służby działające na terenie Irlandii we współpracy z ich odpowiednikami w Unii Europejskiej.

 

W komunikacie UE tłumaczy się, iż system PNR pomoże w prowadzeniu skoordynowanych działań zwiększających bezpieczeństwo w UE.

*PNR – Kontrola nad danymi o przelocie pasażera.

Dane o przelocie pasażera to dane osobowe podawane przez pasażerów, a gromadzone i przechowywane przez przewoźników lotniczych. Są wśród nich imię i nazwisko, data i trasa podróży, numer miejsca, bagaż, dane kontaktowe oraz sposób płatności. Zaproponowana przez Komisję dyrektywa ma uregulować przekazywanie takich danych organom ścigania państw członkowskich oraz przetwarzanie tych danych do celów zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie oraz ich ścigania.

W grudniu 2015 r. Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie co do tekstu kompromisowego. 14 kwietnia 2016 r. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko. Następnie – 21 kwietnia 2016 r. – dyrektywę przyjęła Rada. Państwa członkowskie mają 2 lata, by wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy.

 

Źr: Ministerstwo Sprawiedliwości Irlandii/Biuro Prasowe Parlamentu Europejskiego/Biuro Prasowe Rady Europy

(BF)

Podziel się z innymi
Jak ochronić dzieck
Brak ziemi pod budow
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »