Nowy skwer na Nowym Rokiciu

Nowy skwer powstał między ulicami Cieszkowskiego i Przyszkole – takiego miejsca do spotkań, odpoczynku czy zabawy z dziećmi potrzebowali mieszkańcy okolicznych bloków.

 

Nowy skwer na Nowym Rokiciu

 

Na skwerze powstały nowe oświetlone alejki i chodniki, stanęły kolorowe ławki oraz kosze na śmieci. Do już istniejącego starodrzewu dosadzono kilka nowych drzew i setki krzewów. Odnowiony został istniejący plac zabaw, na którym pojawiły się nowe zabawki dla dzieci. Okoliczni mieszkańcy mogą na skorzystać z bogato wyposażonej siłowni plenerowej, stołu do ping ponga czy pograć w szachy lub warcaby na kilku stolikach z szachownicami. Na skwerze zainstalowany został również zegar słoneczny.

– Zdecydowaliśmy wszyscy razem, ale przede wszystkim mieszkańcy, że na Nowym Rokiciu, zamiast marketu, bardziej potrzeba miejsca do wypoczynku, które będzie też służyło integracji lokalnej społeczności. Stąd ta inwestycja, na którą z Programu dla Dzielnic przeznaczyliśmy już 450 tys. zł – powiedziała prezydent Zdanowska, dodając, że jeszcze w tym roku wybudowany zostanie plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.

Radny Adam Wieczorek przypomniał, że w lipcu 2016 r. mieszkańcy zgłosili się do prezydent Zdanowskiej oraz radnych obawiając się, że w miejscu skweru może powstać market. Jak podkreślił radny Wieczorek, prezydent Zdanowska zareagowała natychmiast i zakazała sprzedaży tej działki przez UMŁ. – Jednocześnie podjęliśmy działania, aby z korzyścią dla mieszkańców zagospodarować ten teren. Stad pojawił się sprzęt do rekreacji oraz zainstalowaliśmy latarnie, bo mieszkańcy zwracali uwagę, że wieczorem nie czują się zbyt bezpiecznie – dodał Adam Wieczorek

Radna Paulina Setnik podkreśliła, że mieszkańcy sprzeciwiając się przeznaczeniu skweru na działalność handlową podkreślali, że w okolicy jest wystarczająco dużo mniejszych sklepów, z których korzystają na co dzień, to na dodatek budowa marketu wiązałaby się z wycinką starych drzew.

Prace na skwerze rozpoczęły się jesienią 2017 r.  Inwestycja kosztowała do tej pory 450 tys. zł, a środki pochodziły z Programu dla Dzielnic. Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych będzie kosztował 100 tys. zł.

Podstawowe informacje o skwerze:

zegar słoneczny
2 stoły do szachów
12 koszy na śmieci
5 ławek w kolorach tęczy (bez oparcia)
12 ławek z oparciem i 2 bez oparcia
9 nowych drzew (m.in. buki)
500 krzewów
9 nowych lamp

 

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Cork dla Sebastianka
Kubański sposób le
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »