Nowa agencja – stare problemy

Nowe ciało, które ma być panaceum na problemy mieszkaniowe Irlandii, jeszcze nie powstało, ale już teraz mówi się, że nie zdoła dostarczyć tylu domów, ile w kraju jest potrzebne.

 

Początkowy plan, który mówił o dostarczeniu na rynek 150.000 domów będzie zrealizowany, jednak pierwsze domy w ramach działalności Land Development Agency (LDA), da krajowi do 2020 roku zaledwie 10.000 domów.

Koszty, jakie w tym czasie poniesie LDA to 1.25 mld €, co jest kwotą niebagatelną, jednak w żaden sposób nie przyczyni się do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Z szacunków wiadomo, iż rocznie w kraju powinno powstawać około 35.000 nowych domów, więc przewidywane 10.000, to kropla w morzu.

 

Premier Leo Varadkar bronił, krytykowanego przez opozycję planu, a uzasadniał to tym, iż nie jest to jedno z działań, które ma na celu rozwiązanie sytuacji kryzysowej, bo jakoby w tym roku oddanych do użytku ma być do 20.000 domów z programu „Rebuilding Ireland”.

LDA w przekonaniu szefa gabinetu, a i ministrów ma przyśpieszyć budowę domów, w tym pozyskiwanie gruntów, co w konsekwencji doprowadzi do budowy 30 do 35 tysięcy domów rocznie.

 

Labour Party i People Before Profit wyraziły wątpliwości, czy domy faktycznie będą tanie, jak zapowiada rząd, bo może się okazać, że LDA będzie chciało sprywatyzować część gruntów, a to otworzy drogę budownictwu komercyjnemu.

W odpowiedzi na ten zarzut minister budownictwa Eoghan Murphy stwierdził, że przystępność cenowa będzie tak skalkulowana, aby spłata kredytu mieszkaniowego nie przekraczała 1/3 miesięcznych dochodów osoby, która otrzyma kredyt hipoteczny w ramach nowego programu.

Nowe zasady kupna tanich domów mają być skierowane do osób, które zarabiają do 50.000 € rocznie lub par z łącznymi dochodami do 75.000 € w jednym roku. Wyznaczone zostaną również limity zakupu domów i korzystający z programu będą mogli kupić dom o wartości do 320.000 € w rejonie Dublina oraz 250.000 € poza nim.

 

Świetnie, tylko akurat przyglądając się całości zagadnienia, a i zapowiedziom, jakie poczynił rząd, trzeba przyznać rację ugrupowaniu Fianna Fáil, a to stwierdziło, że jest to powielanie istniejących działań, rozwiązań, a i instytucji.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/PP/PBP/FF

Podziel się z innymi:
Strajk w Ryanair pod
Prawie 719.000 osób
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »