(Nie)doskonałe dzieci

Irish Medical Journal opublikował badanie, w którym skontrolowano „jakość” noworodków dzieci w Irlandii, a jak się okazuje, dzieci „doskonałych” jest zaledwie 1%.

 

W badaniu wzięło udział ponad 8000 matek, które rodziły pierwszy raz i jak już wspomnieliśmy, dzieci z najwyższą oceną tuż po porodzie jest zaledwie 1%. To i tak lepszy wynik, niż dwa lata temu, kiedy tylko 0,8% urodzeń zakwalifikowano do grupy dzieci „prawie doskonałych”.

W ocenie brano pod uwagę różne kryteria, czyli urodzenie terminowe, poród samoistny i bez interwencji lekarskiej, nienaruszone krocze matki oraz dobra ocena dziecka, co oznacza w skali Apgar* powyżej 9.

 

8292 porodów pierworódek podzielono w następujący sposób:

– 4171 podjęło samoczynną akcję porodową,

– 2753 z wywołanym porodem,

– 692 cesarskie cięcie,

– 2111 kobietom ułatwiono poród przez nacięcie krocza,

– 857 podano oksytocynę,

– 172 zachowały krew pępowinową,

 

Ogółem z 1031 pozostałych kobiet z naturalną akcją porodową 57 miało nagłe cięcie cesarskie, 86 poród próżniowy, 33 poród kleszczowy, 2 spontaniczne, a 5 dzieci urodziła się w drodze do szpitala.

Łącznie idealnych porodów, czyli spełniających wszystkie kryteria odbyło się 848, więc niewiele ponad 1%.

 

Badanie obejmowało także porody ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, jednak porody z powikłaniami, zostały wykluczone.

 

* Skala Apgar – skala używana w medycynie w celu określenia stanu noworodka zaraz po porodzie: w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Skala została zaprezentowana w 1952 roku na międzynarodowym spotkaniu anestezjologów przez prof. Uniwersytetu Columbia Virginię Apgar, a następnie (1953) opublikowana na łamach „Current researches in anesthesia & analgesia”. Akronim powstał zaś 10 lat później. Dziecko minimalnie może dostać 0, a maksymalnie 10 punktów.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Medical Journal

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »