Niebezpieczne balkony

Jakość irlandzkiego budownictwa od lat budzi wątpliwości, a sytuacja zazwyczaj pogarsza się, po przeprowadzeniu kontroli, które wykazują szereg nieprawidłowości.

 

Tym razem trafiło na mieszkańców bloków jednego z osiedli w południowej części Dublina, gdzie inspekcja budowlana stwierdziła zagrożenie dla życia, a to powodują balkony.

Rzeczony element bloku jest po pierwsze wykonany, jakby pierwszy raz w życiu ktoś budował blok z balkonem, a po wtóre, materiał użyty do ich wykonania, nie jest chyba najbardziej odpowiedni.

 

Balkony, co widać na zdjęciach RTÉ zrobione są z desek, a jako żywo przypominają swoją konstrukcją, jakby do ich skonstruowania użyto zwykłych palet transportowych. Ani to ładne, ani bezpieczne, co można stwierdzić już na pierwszy rzut oka, ale służyło mieszkańcom, którzy chyba nigdy w życiu nie widzieli prawdziwego balkonu.

 

W każdym razie inspektorzy, którzy przeprowadzali badanie tych i nazwijmy je, domorosłych konstrukcji, ostrzegli mieszkańców bloku o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie balkony stwarzają. Okazuje się, iż drewniana konstrukcja została w wielu przypadkach naruszona, a sam materiał nosi oznaki znacznego osłabienia, więc i stwarza zagrożenie.

Sprawa nie dotyczy zaledwie jednego bloku, a całej posiadłości Hunterswood w Ballycullen, którą zarządza Keenan Property Management w imieniu zarządu Hunterswood Management CLG.

 

Jedynym plusem tej sytuacji jest, że to zarządca również poinformował lokatorów o grożącym im niebezpieczeństwie, a w listach do lokatorów stwierdza się, iż „nie są one bezpieczne do odwołania”.

Do tej pory zarządca budynków usunął już z jednego z bloków dwa, najbardziej uszkodzone balkony, jednak z informacji stacji telewizyjnej RTÉ wiemy, że na tym nie koniec.

 

Co ciekawe, jako środek zaradczy proponuje się wzmocnienie drewnianych konstrukcji metalowymi elementami, co ma być wykonane w najbliższym czasie. Prace toczą się obecnie w 20 mieszkaniach, ale nie jest, jeszcze wiadomo, ile bloków na tym osiedlu ma podobne wady.

 

Na krytykę zakrawa natomiast kolejny fakt, że już ponad dwa lata temu, sami mieszkańcy budynków informowali zarządcę o złym stanie balkonów, a i zainteresowali tym lokalne media, które jakby pobieżnie zajęły się tematem. Niestety dopiero teraz, czyli po kontroli urzędników, zaczęło się w tej sprawie coś zmieniać i rozpoczął remont.

 

Przyglądając się zdjęciu, chyba nigdy nie zdecydowałbym się na postawienie swojej nogi na tym cudzie irlandzkiej techniki budowlanej, przynajmniej gdybym mieszkał wyżej, niż na parterze.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTÉ

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Martwe myszy i karal
Rośnie chęć zjedn
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »