Nadal opłaca się sprowadzać

Jak co miesiąc Central Statistics Office opublikował dane sprzedaży pojazdów mechanicznych, a z tego wynika, iż nadal bardziej opłaca się kupić samochód poza granicami Irlandii.

 

W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym majowa sprzedaż fabrycznie nowych samochodów prywatnych, była niższa o 2,3% i zamknęła się liczbą 9362 sprzedanych wozów. Inaczej ma się sytuacja w dziale samochodów sprowadzonych i tutaj sprzedawcy ponownie notują wzrosty.

Ogółem do kraju sprowadzono w maju o 14,1% samochodów używanych więcej, niż było to miesiąc wcześniej, a analitycy rynku, którzy skomentowali wyniki, stwierdzili, iż taka sytuacja spowodowana jest wciąż niskim kursem funda w stosunku do euro.

Na teren Republiki Irlandii wjechały więc 8822 samochody używane, głównie z Wielkiej Brytanii.

 

Od 1 stycznia do ostatniego dnia maja tego roku sprzedano łącznie 79.321 samochodów licencjonowanych, co oznacza nowych, a taka ilość stanowi spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym o 5,3%. Tymczasem liczba sprzedanych, używanych samochodów prywatnych wzrosła o 11,5% w porównaniu z tym samym okresem w 2017 r. do 42.199 sztuk.

 

W maju najchętniej kupowano Volkswageny, a następnie Skody, Toyoty, Hyundaie i Renaulty. Wymienione najbardziej popularne marki w Irlandii, zagarnęły w poprzednim miesiącu aż 45% całego rynku samochodowego.

Na koniec pięciu pierwszych miesięcy roku, ze wszystkich sprzedanych nowych samochodów w kraju, 55,5% stanowiły pojazdy napędzane silnikami wysokoprężnymi.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Tax relief on pensio
Budownictwo w rozkwi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »