Na szczeblu lokalnym – zamkną szkoły

W związku z huraganem Callum, który zbliża się do Irlandii, zebrała się Krajowa Grupa Koordynacyjna ds. Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.

 

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15:00, a ustalono na nim kilka ważnych dla kraju kwestii. Przede wszystkim uruchomiono Regionalne Sztaby Kryzysowe, a te mają na bieżąco reagować na wydarzenia pogodowe w kraju, co może skutkować wprowadzeniem w porozumieniu z Met Éireann, wyższych alertów pogodowych.

Jednocześnie Krajowa Grupa Koordynacyjna zaleciła, aby rozważyć możliwość zamknięcia w piątek szkół i niektórych instytucji publicznych, jednak te decyzje należeć mają wyłącznie do władz lokalnych.

 

Mówi się też, że alert pogodowy prawdopodobnie zostanie przedłużony na cały piątek, a to spowoduje, iż służby energetyczne, wodociągowcy, straż, pogotowie i policja, będą o kilkanaście godzin dłużej pracować w trybie alarmowym.

 

Najgorszej pogody należy spodziewać się dzisiaj w nocy, a siła wiatru dochodzić ma do 130 km/h, co niesie ze sobą zagrożenie dla życia, a i może czynić szkody w infrastrukturze budowlanej.

 

Met Éireann zapowiada, iż prawdopodobnie podniesie stopień ostrzeżenia pogodowego do poziomu Czerwonego, a tak może się stać w przypadku powiatów nadmorskich.

 

Indywidualne ostrzeżenia pogodowe:

  • Status Pomarańczowy ostrzegający o wietrze z prędkością w Cork i Kerry do 130 km/h. Jest ważny od dzisiaj o 00, a kończy w piątek o 9 rano.
  • Status Pomarańczowy ostrzegający przed wiatrem w Donegal, Galway, Mayo, Sligo i Clare przy wietrze spodziewanym uderzeniu 130 km/h. Obowiązuje dzisiaj od północy do piątku do godziny 13.00.
  • Status Pomarańczowe ostrzeżenie o wietrze dla Dublina, Louth, Wexford, Wicklow, Meath i Waterford, gdzie wiatr będzie dochodził do 130 km/h. Obowiązuje od północy do piątku o 9 rano.
  • Status Żółty ostrzeżenie o wietrze dla Carlow, Kildare, Kilkenny, Laois, Longford, Offaly, Westmeath, Cavan, Monaghan, Leitrim, Roscommon, Limerick i Tipperary. Obowiązuje od północy do piątku o 9 rano.

Źr: Grupa Koordynacyjna/Met Eireann

Podziel się z innymi:
Priorytetowo
Leo Varadkar jest zb
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »