Można wygrać z landlordem

The Residential Tenancies Board nakazała wypłatę byłym lokatorom kwotę 12 tysięcy euro za nielegalną eksmisję i zatrzymywanie kaucji.

 

Landlord Paul Howard z Dublina znany był już wcześniej RTB, które dostawało szereg skarg na jego niepoprawne zachowanie, jako właściciela domu. Pan Howard od lat traktował swoich lokatorów wyłącznie jak źródło dochodu, a i miał w stosunku do nich stosunek wręcz pogardliwy.

Okazuje się, iż Paul Howard znany był również z tego, iż swoim najemcom nie zwracał depozytów za wynajęte mieszkanie, a i podnosił czynsz, wg swojego uznania, nie zważając nawet na wprowadzone w Dublinie ograniczenia we wzroście czynszów.

 

W ostatnim czasie stał się jeszcze bardziej zuchwały i próbował pozbyć się lokatorów, horrendalnie podnosząc czynsz, a i zastraszając najemców. Kiedy lokatorzy zaprotestowali, pan Howard przymusowo ich wysiedlił, naruszając, co nie jest niczym dziwnym w jego przypadku, obowiązujące przepisy.

Wtedy czwórka byłych już lokatorów, złożyła skargę do Residential Tenancies Board, która orzekła zwrot 12.000 € niesłusznie pobranych czynszów oraz zatrzymanych depozytów.

 

W tej sprawie RTB wydało cztery wyroki, które ciążą teraz na Howardzie, a w uzasadnieniu czytamy, iż wszystkie zarówno te opisywane, jak i wcześniejsze zawiadomienia o podniesieniu czynszu, jak i eksmisje, nie mają żadnych podstaw prawnych i są nieważne. To z kolei otwiera drogę byłym najemcom nieruchomości Howarda do dochodzenia swoich praw przed RTB lub sądem.

Wcześniej Paul Howard otrzymał sądowy zakaz eksmisji lokatorów z 52 Mountjoy Square, bo tej nieruchomości dotyczy sprawa, do chwili zakończenia postępowania przed RTB, jednak i ten zakaz złamał.

 

Po rozpatrzeniu wniosku czwórki lokatorów Howardowi nakazano cofnięcie nakazów eksmisji, a także wypłacenie Madiganowi Johnsonowi 2 175 €, Clementowi Mace 1 980 €, Verenie Lauer 2,225 € i Andrei Devoti 5,197 € w ciągu 28 dni.

Niestety nie jest pewne, czy Howard wypłaci swoim lokatorom swoje pieniądze, gdyż jak powiedział, jego nieruchomość jest postawiona w stan upadłości, a ugoda zawarta była pomiędzy adwokatami stron.

 

Wypłaci czy nie, ale ta sprawa pokazuje, jaką drogę powinien wybrać najemca, któremu landlord bez żadnych podstaw chce podnieść czynsz, czy też wyrzucić go z wynajmowanego mieszkania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Podziel się z innymi
Stanowcze „NIE”
Garda chce zaostrzen
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »