Możemy zmienić Irlandię

W maju przyszłego roku odbędą się w Irlandii wybory lokalne, ale i do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy mogą głosować.

 

Nasza obecność na wyspie, nie musi być wyłącznie ekonomiczna, bo przecież z powodzeniem możemy zmieniać jej kształt, jako największa grupa imigracyjna w Irlandii. Włączenie się w tworzenie struktur na poziomie lokalnym, do czego mamy pełne prawo, powinno stać się naszym celem i obowiązkiem, aby móc, co jest w naszym zwyczaju, narzekać na wszystko, co dzieje się w Irlandii.

Imigranci, powoli, ale zaczynają włączać się w pracę na rzecz lokalnych środowisk, a i interesują się już w większym stopniu wydarzeniami polityki na szczebli lokalnym, jednak to jeszcze zbyt mało, żeby nasz głos zaczął się liczyć.

 

Obecnie potrzebne jest stworzenie „małych ojczyzn”, które działając na polu kulturalnym, oświatowym i społecznym, w przyszłości przekształcą się w organizacje, czy też jedną dużą organizację o zabarwieniu politycznym, a ta będzie reprezentantem naszej społeczności w Radach Miast i Hrabstw.

Cel jest do zrealizowania, a pierwszym krokiem w tym kierunku, może być zarejestrowanie się, jako wyborca w wyborach lokalnych. To z kolei pokaże nas w dobrym świetle Irlandczykom, iż jesteśmy tutaj, a i nieobce są nam problemy tego kraju.

Z całą pewnością można powiedzieć, że o ile widzimy pewne problemy w miastach, w których mieszkamy, to rozmawiamy o nich w gronie przyjaciół i znajomych. W taki sposób nie uda nam się mieć wpływu na pracę lokalnych radnych i burmistrzów, a powód jest prosty, nie jesteśmy tam znani, a i nie mamy siły przebicia, czyli organizacji, która mogłaby przedstawić potrzeby imigrantów z Polski.

 

Oczywiście w tym dziele dużo jeszcze mają do zrobienia media polonijne, które związane pewną ideą, będą pomagać w stworzeniu ponadpartyjnych organizacji, a te powinny działać na rzecz Polonii w Irlandii. Wkrótce, o czym niebawem poinformujemy szerzej, wydawane będzie duża gazeta dla Polonusów w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a tam znajdzie się wiele informacji o możliwości stworzenia ruchu działającego na rzecz scalenia Polonii, co da nam siłę do dalszego działania. Oczywiście w gazecie oprócz zagadnień politycznych znajdą się też informacje „przydatne”, więc każdy będzie mógł znaleźć w niej coś dla siebie.

Również portal „Polska-IE”, jako medium zajmujące się zagadnieniami polityczno-gospodarczymi, włączył się w tworzenie lokalnych struktur i wraz ze Studiem Dublin, będzie tworzył grunt pod przyszłe działania Polonijne na wyspie.

 

Z całą mocą pragnę też podkreślić, że nie interesują nas poglądy polityczne poszczególnych osób i organizacji, które chciałyby włączyć się do utworzenia poważnej organizacji reprezentującej Polaków.

Dobrym przykładem jest moja osoba o przekonaniach lewicowo-liberalnych, a współpracuję z osobami, instytucjami i mediami, które promują w większości idee prawicowe. Trudno czasami to wytrzymać, ale dla naszego wspólnego dobra, przełknę i to.

 

Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych, do włączenia się w tworzenie organizacji polonijnych w Irlandii, a kontaktować można się z nami za pomocą adresu: info@polska-ie.com.

Bogdan Feręc

Podziel się z innymi:
Wielka Brytania chce
Halloweenowe utensyl

Translate »