Minister walczy z branżą alkoholową

Minister zdrowia Simon Harris powiedział na posiedzeniu Dáil, iż należy obalać mity promowane przez branżę i lobby spirytusowe, a te nadal uważają, że konsumpcja alkoholu jest niska, a sam alkohol nie szkodzi, co próbują wmówić irlandzkiemu społeczeństwu.

 

Oświadczenie ministra złożone zostało podczas debaty na temat zdrowia publicznego, a w chwili omawiania nowej ustawy o nadmiernym spożyciu alkoholu, która ma zaostrzyć kolejny raz przepisy o m.in. jego sprzedaży i reklamowaniu.

Wcześniej projekt omawiany w był w Seanad* gdzie senatorowie zgłosili do projektu wiele poprawek, a te całkowicie zmienią jej kształt, jeżeli zgodzą się na propozycje posłowie.

 

Minister argumentując potrzebę zmian, oprócz krytyki, jaką wysunął pod adresem branży spirytusowej, przedstawił szereg danych statystycznych, a te dla Irlandii nie mogą być powodem do dumy. Minister Harris powiedział też, że „jako naród, musimy zmierzyć się z faktami na temat naszych nawyków związanych z piciem”.

Szef resortu zdrowia przedstawił dane statystyczne CSO**, a te mówią, iż młodzi Irlandczycy w grupie wiekowej 18-24 lata, upijają się najczęściej w porównaniu do swoich rówieśników w całej Unii Europejskiej. Minister poszedł nawet o krok dalej i pokazał posłom statystyki Światowej Organizacji Zdrowia z rok ubiegły, a tam Irlandia zajęła trzecie miejsce na 194 klasyfikowane kraje, pod względem upijania się.

 

W związku z tymi danymi, a także swoim przekonaniem, minister Harris zaapelował do posłów, aby odrzucili poprawki Seanad i przyjęli jego propozycję zmian. Ostrą, ale potrzebną, zakończył Harris.

 

Kolejna debata w tej sprawie zaplanowana jest na jutro i kolejny wtorek. (BF)

 

*Seanad – Wyższa izba parlamentu: Senat

**Central Statistics Office – Główny Urząd Statystyczny

Zdj: Oireachtas TV

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »