Minister Szczerski: W Seulu o bezpieczeństwie i partnerstwie gospodarczym

Kwestie polskiej aktywności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i sytuacja na Półwyspie Koreańskim to, obok współpracy gospodarczej, główne tematy rozmowy Prezydentów: Andrzeja Dudy i Moon Jae-ina – podsumował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

W czwartek Prezydent Andrzej Duda  spotkał się z Prezydentem Republiki Korei, a także z burmistrzem Seulu.

 

– Konsekwentnie wraz z Koreą opowiadamy się za polityką porozumienia, a nie polityką agresji; nie za polityką napięcia i konfrontacji, ale polityką współpracy – powiedział minister Szczerski. Dodał, że  Polska będzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zabiegała, żeby sytuacja na Półwyspie Koreańskim została rozwiązana zgodnie z prawem międzynarodowym, żeby wszystkie państwa zaangażowane, przede wszystkim Korea Płn., przestrzegały rezolucji Rady Bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego.

 

Zobacz także:„Przestrzeganie prawa międzynarodowego to warunek pokoju” PL/ENG

Minister przypomniał słowa Andrzeja Dudy, który przemawiając w styczniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podkreślał, że „nie tylko sama agresja, ale także polityka budowania zdolności do agresji jest sprzeczna z duchem prawa międzynarodowego”.

 

Podczas spotkania poruszono też wątek polityki społecznej. – Prezydent Korei był bardzo zainteresowany polskim programem 500 Plus, dlatego że  jego polityka – to jest początek jego kadencji – ma być nastawiona na wyrównywanie szans, wyrównywanie poziomu życia w Korei, na duże programy społeczne – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Prezydenci w rozmowie podjęli  także kwestię współpracy gospodarczej, przede wszystkim inwestycji koreańskich w Polsce i ich przyszłości.

 

– To będą bardzo ważne nowe inwestycje, o których takżerozmawiali prezydenci; inwestycje, które będą rozwijać nowoczesne technologie w Polsce. Firmy koreańskie będą inwestowały kolejne środki w naszym kraju – to dobry sygnał, że rozwój inwestycyjny w Polsce nabiera tempa i  że utrzymuje się wysokie zainteresowanie inwestowaniem w Polsce – podkreślił szef prezydenckiego gabinetu.

 

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, spotkanie z burmistrzem Seulu Park Won-soonem również dotyczyło kwestii gospodarczych, m. in. rozwoju elektromobilności w Seulu. Prezydent promował polskie produkty w zakresie elektromobilności dla miast.  – To były ważne rozmowy o inwestycjach i gospodarczym partnerstwie, także na poziomie samorządów terytorialnych miast; rozmowy, które mogą przynieść namacalne rezultaty w postaci współpracy między partnerskimi miastami czy między samorządami – mówił minister Szczerski.

 

– Przed nami niezwykle istotne, bezpośrednie rozmowy na temat bezpieczeństwa – informował Sekretarz Stanu w KPRP.

W piątek Prezydent RP spotka się zarówno z polskimi, jak i z międzynarodowymi członkami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim. – To bardzo ważny instrument społeczności międzynarodowej, który nadzoruje zawieszenie broni, tę kruchą stabilizację na Półwyspie Koreańskim – podkreślił minister Szczerski.

 

Zapowiedział, że w piątek odbędą się także pierwsze polityczne rozmowy bilateralne z przywódcami. – Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalną informację od organizatorów, że ponad 30 głów państw przyjeżdża na inaugurację Olimpiady; to będzie grono, z którym Prezydent spotka się jutro wieczorem w Pjongczangu. Liczymy na ciekawe nieformalne rozmowy z głowami państw – dodał Krzysztof Szczerski.

 

Na sobotę planowane jest spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. – Będzie to już spotkanie formalne, niekuluarowe, dłuższa rozmowa –  zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta. (WP)

Prezydent.pl>>>

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
W poniedziałek w TV
Informacja – Konsu
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »