Minister Jacek Czaputowicz na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Państwa Unii Europejskiej powinny współpracować w duchu lojalności i solidarności – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Szef polskiej dyplomacji wypowiadał się w ramach panelu „Nasza nowa Europa” otwierającego EKG w Katowicach. Obok niego głos zabrali również byli premierzy: RP – Jerzy Buzek, Grecji – Jorgos Papandreu, Słowacji – Iveta Radiczova, Finlandii Alexander Stubb i Belgii – Herman van Rompuy (także były przewodniczący Rady Europejskiej).

Uczestnicy panelu debatowali na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej i stojących przed nią wyzwań. – Unia nadal przeżywa kryzys i potrzebuje reform – podkreślił szef MSZ. Jego zdaniem UE powinna zachować jedność, a podział na różne prędkości doprowadzi do jej zniszczenia.

Minister Czaputowicz przypomniał, że według sondaży ok. 87 % polskiego społeczeństwa popiera członkostwo w UE. – Niektóre państwa przeciwstawiają się polityce Unii Europejskiej w pewnych sprawach; trzeba się zastanowić dlaczego tak się dzieje – zaznaczył także. W opinii szefa polskiego MSZ należy szerzej przemyśleć polityczno-instytucjonalną strukturę Unii Europejskiej.

EKG to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej. Uczestniczą w nim eksperci i wiodące postaci świata biznesu, polityki, samorządu, administracji publicznej. Tegoroczna edycja jest dziesiątą z kolei. Organizatorzy szacują, że bierze w niej udział ok. 9 tys. uczestników.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Premier Mateusz Mora
Biznes - Znajdź por
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »