Minister Jacek Czaputowicz na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Państwa Unii Europejskiej powinny współpracować w duchu lojalności i solidarności – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Szef polskiej dyplomacji wypowiadał się w ramach panelu „Nasza nowa Europa” otwierającego EKG w Katowicach. Obok niego głos zabrali również byli premierzy: RP – Jerzy Buzek, Grecji – Jorgos Papandreu, Słowacji – Iveta Radiczova, Finlandii Alexander Stubb i Belgii – Herman van Rompuy (także były przewodniczący Rady Europejskiej).

Uczestnicy panelu debatowali na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej i stojących przed nią wyzwań. – Unia nadal przeżywa kryzys i potrzebuje reform – podkreślił szef MSZ. Jego zdaniem UE powinna zachować jedność, a podział na różne prędkości doprowadzi do jej zniszczenia.

Minister Czaputowicz przypomniał, że według sondaży ok. 87 % polskiego społeczeństwa popiera członkostwo w UE. – Niektóre państwa przeciwstawiają się polityce Unii Europejskiej w pewnych sprawach; trzeba się zastanowić dlaczego tak się dzieje – zaznaczył także. W opinii szefa polskiego MSZ należy szerzej przemyśleć polityczno-instytucjonalną strukturę Unii Europejskiej.

EKG to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej. Uczestniczą w nim eksperci i wiodące postaci świata biznesu, polityki, samorządu, administracji publicznej. Tegoroczna edycja jest dziesiątą z kolei. Organizatorzy szacują, że bierze w niej udział ok. 9 tys. uczestników.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Premier Mateusz Mora
Biznes - Znajdź por
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »