Mężczyźni-cukrzycy bardziej narażeni na paradontozę

Podziel się z innymi

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z East Tennessee State University, mężczyźni chorujący na cukrzycę są bardziej narażeni na wystąpienie paradontozy niż kobiety-diabetyczki.

 

Na potrzeby badania grupa naukowców pod kierownictwem prof. Ying Liu przeanalizowała dane zebrane w latach 2009-2014 podczas National Health and Nutrition Examination Survey. Okazało się, że osoby chorujące na cukrzycę są trzykrotnie bardziej narażone na występowanie paradontozy, przy czym związki te są bardziej widoczne w przypadku mężczyzn. I tak paradontozę stwierdzono u 36% uczestników badania z cukrzycą typu II oraz 23% uczestników ogólnie zdrowych. Dodatkowo, paradontoza częściej występowała u mężczyzn, zwłaszcza powyżej 60. roku życia, o niskich dochodach i nie posiadających wyższego wykształcenia.

 

Prof. Ying Liu podkreślił, że dentyści powinni zwracać szczególną uwagę na mężczyzn-diabetyków, a także zazanaczył, że wyleczenie paradontozy może przynieść u nich pozytywne skutki w postaci ustabilizowania poziomu cukru we krwi.

 

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „International Dental Journal”.

Źr: dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Murphy O'Mahony secu
Stephen Fahey: Day 1
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »