Mężatkom nie opłaca się pracować

Z badań przeprowadzonych przez dr. Karin Doorley (ESRI) wynika, że w Irlandii wzrosła stopa bezrobocia wśród zamężnych kobiet.

 

Początek zmian datuje się  na koniec 2000 roku, kiedy system podatkowy dawał ulgi podatkowe rodzinom i wówczas bardziej opłacalne było podjęcie pracy przez panie, które wcześniej zajmowały się dziećmi i domem.

Dane statystyczne mówią o stopniowym zwiększaniu się po 2000 roku ilości kobiet zamężnych bez pracy, jednak sytuacja stała się obecnie niepokojąca, a wszystko za sprawą kolejnych zmian podatkowych, które ponownie są mniej przyjazne dla małżeństw.

 

Stopa bezrobocia wśród kobiet zamężnych wzrosła w od 2000 roku o 5%, co wskazuje, iż paniom, ze względów podatkowych, nie opłaca się pracować. Mniej korzystny jest więc system wspólnego opodatkowania małżonków, co prowadzi do zmniejszenia możliwości wykorzystania ulg podatkowych i uzyskania kredytu.

Sam system podatkowy jest też niekorzystny dla pracującego małżonka, który płaci nieco wyższe podatki, jeżeli żona powróci na rynek pracy, a to nijak się ma do twierdzeń rządu o prorodzinnej polityce kraju.

 

W tej sprawie wypowiedzieli się też ekonomiści, a ci uważają, że prawo powinno dbać o rodziny, w których pracuje tylko mężczyzna, aby zachęcić kobiety do powrotu na rynek pracy, co z kolei pozwoli na odciążenie systemu ochrony socjalnej.

 

Badania zostały przekazane minister Reginie Doherty, która odpowiedzialna jest za zatrudnienie i ochronę socjalną. Minister Doherty nie wypowiedziała się jeszcze w tej sprawie, więc nie wiadomo, czy zaproponuje zmiany w rodzinnym systemie podatkowym. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/child-baby-mother

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Dom za 1 €
Zimno było i będzi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »