Masz trądzik? Winna może być próchnica!

Według raportów medycznych, na trądzik pospolity cierpi aż 15% ludzkiej populacji. To trudne do wyleczenia schorzenie dermatologiczne pojawia się najczęściej w wieku młodzieńczym, choć na trądzik cierpią również osoby dorosłe. Choroba może występować w kilku odmianach klinicznych, różniących się etiologią oraz stopniem nasilenia objawów.

 

Mechanizm powstawania trądziku jest złożony. Wśród czynników indukujących rozwój choroby na pierwszym miejscu wymienia się nadczynność gruczołów łojowych oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych pod wpływem zwiększonej aktywności androgenów. Proces ten z reguły ma miejsce w okresie pokwitania i to właśnie wtedy u większości pacjentów pojawiają się pierwsze wykwity trądzikowe. Istotną rolę w patogenezie choroby odgrywają również bakterie beztlenowe: Propionibacterium acnes i Propionibacterium granulosum. Bakterie te wywołują proces zapalny w obrębie zaczopowanych ujść gruczołów łojowych, w efekcie którego treść zaskórników przedostaje się do skóry właściwej, a tym samym nasila proces chorobotwórczy

Trądzik – czynniki chorobotwórcze

Istnieje także szereg czynników, które mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby. Do nasilenia łojotoku oraz trądziku może dojść w wyniku przyjmowania niektórych leków, takich jak sole litu, barbiturany, kortykosteroidy, androgeny, hormonalne leki antykoncepcyjne, leki przeciwpadaczkowe, a także tuberkulostatyki. Czynnikiem chorobotwórczym mogą stać się również witaminy z grupy B (B1, B6, B12), cyklosporyna A oraz tetracyklina. Wyróżniamy również tzw. trądzik kosmetyczny, w którym nawracające zmiany skórne są związane ze stosowaniem podrażniających skórę kosmetyków. Należą do nich środki pielęgnacyjne, które posiadają w swoim składzie lanolinę, oleje roślinne oraz wazelinę.

Zaobserwowano ponadto, iż na pogorszenie obrazu klinicznego trądziku pewien wpływ posiada również niewłaściwa dieta, zwłaszcza nadużywanie kawy, alkoholu oraz nikotyny. Także ostre przyprawy, kakao, czekolada, sztuczne soki, chałwa, pokarmy sporządzone na tłuszczach zwierzęcych mogą (choć nie zawsze muszą) zaostrzyć przebieg choroby.
Sól również jest przyprawą, której warto unikać, powoduje bowiem dojrzewanie zaskórników utajonych, zaś wydalana przez skórę tworzy pryszcze, wysięki i nacieki zapalne.

Zepsute zęby przyczyną trądziku?

Zdaniem lekarzy, problemy z cerą mogą mieć także swoje źródło w chorobach zębów. Często zdarza się, że pacjenci cierpiący na uporczywy trądzik są odsyłani przez dermatologa do dentysty i proszeni o wyleczenie stanów zapalnych, które mogą stanowić potencjalną przyczynę choroby. Ogniskiem zapalnym – czyli miejscem, z którego wysiewają się odpowiedzialne za powstawanie wyprysków bakterie – mogą być w tym przypadku:

•    zęby z rozległą, głęboką próchnicą,
•    zęby wymagające leczenia kanałowego,
•    zęby martwe lub zgorzelinowe,
•    korzenie, które zostały przykryte dziąsłem po tym, gdy uległy zniszczeniu,
•    częściowo lub całkowicie zatrzymane psujące się ósemki.

Zmiany skórne wywołane przez zakażenie zębopochodne z reguły posiadają charakterystyczną lokalizację. Powracające i trudne do wyleczenia wykwity pojawiają się najczęściej w okolicach ust, na żuchwie i na brodzie.
Przypomnijmy – każdy długotrwały stan zapalny w jamie ustnej powoduje wysiew bakterii do organizmu i niebezpieczeństwo powstania wtórnych ognisk zapalnych. Zakażenia zębopochodne – co często podkreślamy – mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne w postaci chorób serca, stawów oraz nerek.

Źr: dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Podziel się z innymi:
Excessive ticket pri
Dziwne zagrywki Dona
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »