Martwe myszy i karaluchy w sklepach oraz garkuchniach

Irlandzki Urząd Bezpieczeństwa Żywności (FSAI), w ubiegłym miesiącu wydał aż 11 nakazów zamknięcia miejsc, w których sprzedawana lub podawana była żywność.

 

Głównymi powodami zamknięcia był wszechobecny brud, a i łamanie przepisów o ochronie środowiska, co oznacza usuwanie odpadków niezgodnie z przepisami. Zamykano więc bary szybkiej obsługi, sklep z deserami i luksusowymi słodyczami, jeden supermarket, restauracje oraz hurtownię.

W wielu przypadkach jedną, bo nie jedyną z przyczyn zamknięcia placówki był brak odpowiednio przeszkolonego personelu, który nie znał nawet podstawowych zasad bezpiecznego obchodzenia się z żywnością, a i za nic miał przepisy o higienie pracowników.

 

D & G’s Takeaway w Carlow doczekało się zamknięcia z powodu inwazji karaluchów, a te spacerowały sobie w miejscach, gdzie przygotowywane były potrawy. Kolejnym ciekawym miejscem był, bo na szczęście został zamknięty sklep z luksusowymi słodyczami i deserami w Wexford, gdzie inspektorzy znaleźli mysie odchody, a i martwą mysz udało się wypatrzeć czujnemu oku FSAI.

Kolejne występki są właściwie banalne, bo to i ogólny bałagan, mieszanie żywności przetworzonej z surową, a i roje meszek krążyły nad miejscami do składowania warzyw, czyli podstawy do zamknięcia tych miejsc były.

Będąc przy owadach, wspomnieć należy o pająkach, które znalazły w niektórych restauracjach i sklepach spokój i schronienie, a i skorki, wędrowały pod sklepowymi ladami, w jednym z lokalnych supermarketów.

 

Hurtownia z Cork, która ma wielu odbiorów z okolicy, nie mogła przedstawić inspektorom identyfikatorów żywności, czyli w późniejszym czasie mogło przyczynić się do problemów z odnalezieniem producentów, o ile doszłoby do np. zatrucia.

 

FSAI na zakończenie długiej wyliczanki grzechów, jakie popełnili sprzedawcy i dystrybutorzy żywności przypomina, iż brak dostosowania się do obowiązujących przepisów, może skutkować karą pieniężną, a o ile ta nie da oczekiwanego efektu, nawet zamknięciem lokalu.

W okresie letnim szczególnie ważna jest dbałość o odpowiednie przechowywanie żywności oraz czystość miejsca sprzedaży, powiedziała szefowa FSAI dr Pamela Byrne.

Bogdan Feręc

Źr: FSAI

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Referendum rozwodowe
Niebezpieczne balkon
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »