Mały żubr w Cork

Radość panuje od kilku dni we Fota Wildlife Park, w którym niedawno przyszła na świat mała żubrzyca.

 

Cielę żubra europejskiego dołączyło więc do 13 osobników ze stada w Cork, a dumni z przychówku są zarówno opiekunowie żubrów, jak i matka Red oraz ojciec Hyssop. Młoda żubrzyca nie ma jeszcze imienia i Park Fota czeka na propozycje mieszkańców Irlandii.

Żubry są największymi i najcięższymi ssakami lądowym w Europie, a na początku XX wieku zostały przez polowania praktycznie wytępione w naturze. Samiec żubra osiąga wagę około 1000 kg, a i może mierzyć w kłębie ponad 2 metry.

 

W dziele przywracania żubrów naturze pomaga program zainicjowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), natomiast w Europie są zaledwie dwa kraje, które robią to na światową skalę. Pierwszym jest oczywiście Polska, gdzie w Puszczy Białowieskiej od lat działa program introdukcji żubra, a kolejnym z dużą populacją żubrów żyjących na wolności jest Rumunia, gdzie w parku dzikiej przyrody Vanatori Neamt, na wolności także żyje kilka stad.

 

Pracownicy Fota Wildlife Park mówią, że ciele jest w bardzo dobrej kondycji, a matka jest bardzo troskliwa. Opiekunowie, aby przeprowadzić pierwsze badania małej żubrzycy, musieli posunąć się do podstępu, ponieważ Red, odganiała nawet osoby, które dobrze zna.

 

 

Fota Wildlife Park uczestniczy w ogólnoeuropejskim programie hodowlanym odkąd żubry po raz pierwszy przybyły do ​​Cork w 1999 roku.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Fota Wildlife Park

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Minister Humphreys l
Szybciej rosły ceny
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »