Mali redaktorzy z Limerick

Szanowni Państwo, postanowiliśmy oddać część portalu we władanie dziennikarskiego narybku i poczynając od dzisiaj redaktorzy z gazetki szkolnej „eSPeeSiak”, cyklicznie będą pojawiać się w „Polska-IE”.

 

„eSPeeSiak” to miesięcznik Sobotniej Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka w Limerick. Jest to owoc pracy kółka dziennikarskiego i sposób na to, by uczniowie mogli w praktyce odkrywać tajniki zawodu. Uczniowie wymyślają tematy artykułów, przygotowują pytania, przeprowadzają wywiady, robią sondy wśród rodziców i uczniów oraz zdjęcia. Przede wszystkim próbują samodzielnie pisać w języku polskim. W gazetce można znaleźć relacje ze szkolnych wydarzeń, wywiady z ważnymi dla szkoły osobami oraz newsy z życia naszej placówki.

Zespół redakcyjny:

Michalina Nadrowska

Adam Perka

Staś Ulbrych

Franek Żegliński

Opiekun redakcji:

Edyta Drzymała

 

Mamy nadzieję, że teksty młodych dziennikarzy przypadną Państwu do gustu i szkolna gazetka znajdzie duże grono czytelników.

Rozpoczynamy artykułem redaktora Franka Żeglińskiego.

Zapraszamy!!!

 

KORCZAK NA PÓŁMETKU

Podsumowanie PIERWSZEGO SEMESTRU

 

Pierwsze miesiące nowego roku to w każdej szkole czas podsumowania. W każdy rok szkolny wchodzi się z nowymi celami i planami. Pierwszy sprawdzian realizacji tychże założeń nadchodzi zaraz po Nowym Roku. Nauczyciele weryfikują zdobytą dotychczas przez uczniów wiedzę, a sami są rozliczani przez dyrekcję. O tym, jak w semestrze zimowym roku szkolnego 2017/2018 wypadła nasza szkoła i jak to wróży na semestr letni, nasz redaktor Franek Żegliński rozmawia z panią dyrektor SPS J. Korczaka w Limerick, Małgorzatą Halwą-Zderkiewicz.

 

Franek Żegliński: Jak ocenia pani ostatni semestr w Korczaku?

Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Wydaje mi się, że szkoła funkcjonowała prawidłowo. Nie było wielu utrudnień. Czasem zdarzały się na przykład zamknięte sale lekcyjne w budynku irlandzkiej szkoły, w którym mamy sobotnie zajęcia. To utrudniło nam nieco pracę, ale oczywiście poradziliśmy sobie z tą przeszkodą. Co najważniejsze, wina nie leżała po naszej stronie. Myślę, że uczniowie nie odczuli tego, dzięki kreatywności naszych nauczycieli.
Franek Żegliński: Korczak cieszy się coraz większą popularnością wśród irlandzkiej Polonii. Czy w ostatnim semestrze doszli do nas jeszcze nowi uczniowie?
Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Nabór kończymy we wrześniu, jednak muszę przyznać, że również w trakcie pierwszego semestru dopisaliśmy jeszcze kilkoro dzieci. Czasem zdarzają się takie sytuacje, że rodzice z różnych powodów przegapią termin. Wychodzimy jednak na przeciw takim sytuacjom, ponieważ szkoda, by dzieci traciły ten rok nauki. Mimo wszystko, aby uczniowie nie musieli nadrabiać zaległości, lepiej zapisywać się podczas rekrutacji. Tak, jak mówiłam, rozumiemy różne sytuacje i jesteśmy elastyczni. Myślę, że w ostatnim semestrze doszło około dziesięcioro dzieci.

Franek Żegliński: Jakie są plany szkoły na semestr letni?
Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Mamy zaplanowane konkursy i różne imprezy. Jednym z ważniejszych punktów w naszym kalendarzu jest oczywiście Dzień Mamy i Taty. Będzie to – wzorem ubiegłego roku – znakomita impreza. Ma ona na celu przede wszystkim integrację naszego, polonijnego środowiska.  Podobnie z resztą będzie podczas Dnia Dziecka. Jeszcze nie mamy doprecyzowanych planów, jednak pewne jest to, że będzie to impreza otwarta dla wszystkich. Takie ,,drzwi otwarte”. Każdy będzie mógł przyjść poznać nas, naszych nauczycieli i uczniów i zapisać się na przyszły rok szkolny. Planujemy masę atrakcji, jednak na szczegóły jest zbyt wcześnie. Hucznie będziemy w tym roku obchodzić Dzień Książki. To impreza, która czeka nas już w kwietniu. Chcemy, by ten dzień był wyjątkowy dla uczniów, jak i rodziców. Na pewno otworzymy swoje mury dla osób z zewnątrz. Planujemy zaprosić pisarza, który spotka się z dziećmi. Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale mogę zapewnić, że warto nas będzie tego dnia odwiedzić. Planujemy też wiele szkolnych konkursów. Co najmniej pięć odbędzie się w tym semestrze. Będą to konkursy dotyczące wiedzy, ale i umiejętności, czyli na przykład: recytatorski, pięknego czytania, konkurs wiedzy o patronie szkoły oraz patriotyczny
konkurs z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Także każdy będzie się mógł wykazać.
Będzie się działo.

Franek Żegliński: W zimowym semestrze imprez także nie brakowało.
Małgorzata Halwa-Zderkiewicz:  Największą imprezą, jaka odbyła się w zeszłym semestrze były obchody Święta Niepodległości. W naszej szkole odbyła się impreza otwarta dla całej Polonii z Limerick i okolic. W programie obchodów znalazły się między innymi występy Teatru Polskiego z Limerick, zespołu Inisowiacy z Ennis oraz naszych uczniów. Wydarzeniu towarzyszyły również wystawy broni białej, medali i odznaczeń i wystawa Wolnościowa z IPN. W październiku mieliśmy pasowanie dla uczniów z klasy pierwszej oraz trzylatków z przedszkola. Pod koniec roku odbyły się u nas wróżby andrzejkowe oraz oczywiście bal mikołajkowy z prezentami dlA wszystkich uczniów i przedszkolaków. Z okazji Dnia Babci i Dziadka natomiast nagrywaliśmy filmiki z życzeniami i piosenkami, które zostały umieszczone na naszej stronie facebookowej. Postawiliśmy na taką formę życzeń ze względu na to, że większość dziadków mieszka w Polsce i nie zawsze mają możliwość przyjazdu do Irlandii, by wspólnie z wnukami uczcić to święto.

Franek Żegliński: Ilu uczniów chodzi do Korczaka w tym roku i czy możemy mówić o wzroście zainteresowania czy też nie?

Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Oj, zdecydowanie mamy wzrost! Zaczynaliśmy z dwudziestką uczniów. Tak, tylu was było w pierwszym roku naszej działalności. Z roku na rok jednak tych uczniów przybywało. Mieliśmy i nadal mamy bardziej liczne grupy przedszkolne. W tym roku powstały trzy grupy przedszkolne, dla trzy-, cztero- i pięciolatków. W tej chwili szkoła wraz z przedszkolem liczy ponad stu uczniów.

Franek Żegliński: Jakie są zajęcia dodatkowe w naszej szkole?
Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Mamy zajęcia dostosowane do wieku dzieci oraz zainteresowań. Oczywiście dla przedszkolaków są to zajęcia ruchowe. Na przykład gimnastyka korekcyjna, taniec, zajęcia taneczno-muzyczne czy rytmiczne oraz logopedia. Dla dzieci w wieku szkolnym, czyli od ,,zerówki” wzwyż, są to zajęcia małego konstruktora prowadzone przez pana Piotra który jest architektem, zajęcia naukowe,,młody Einstein”, które są prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu w Limerick (panią Ulę oraz panią Lidię). Są też
zajęcia sportowe, matematyczne, prowadzone przez pana Roberta, kółko teatralne z panem Adrianem Szejką oraz zajęcia bardzo lubiane przez dzieci, czyli kółko miłośników gier planszowych prowadzone przez panią Danusię, a także zajęcia kreatywnego działania prowadzone przez panią Martę Kosior. W tej grupie wiekowej prowadzona jest również logopedia, ponieważ bardzo nam zależy na prawidłowej wymowie u dzieci. Cały czas wzbogacamy ofertę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci i rodziców.
Franek Żegliński: Dlaczego zakładała pani szkołę?
Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Wynikało to z potrzeby chwili. Brakowało tutaj w Limerick polskiej szkoły, która jest przychylna uczniom i rodzicom. Zależało mi na tym, żeby szkoła była przyjazna dzieciom oraz rodzicom. Duży wpływ na to, co w szkole się dzieje mają rodzice i to było moim celem. Ja pracuję z dziećmi od ponad dwudziestu lat. Pedagog to mój zawód, ale i moja pasja. Zawsze bardzo chciałam pracować z dziećmi i przyjeżdżając tutaj do Irlandii nadal pragnęłam kontynuować pracę  w swoim zawodzie. Wydawało mi się, że to też byłby jakiś pomysł na życie tutaj, na to żebym mogła kontynuować tą pracę. Chciałam przekazać swoją wiedzę dzieciom. Chodziło też o to, aby te dzieci miały dokąd przychodzić, gdzie  będą mogły się czuć dobrze, rozmawiać po polsku, gdzie mogłyby poznawać kulturę i historię swojej ojczyzny.
Franek Żegliński: Dlaczego patronem szkoły jest Janusz Korczak?

Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Idea wychowawcza, idea nauczania dzieci, którą praktykował Janusz Korczak jest mi bardzo bliska. Chciałabym, żeby tych zasad przestrzegano w naszej szkole. Chodzi o traktowanie uczniów, a więc dzieci, jako takich małych ludzi. Chodzi też o staranie się, by zawsze w miarę możliwości pokazywać uczniom dobre strony, aby dzieci mogły rozwijać się prawidłowo, aby punktować ich wszystkie zalety. Tak jak to robił Janusz Korczak. Jego idea nauczania jest mi bliska i się z nią zgadzam. Stąd pomysł, by to właśnie Korczak został patronem naszej szkoły.

Franek Żegliński: Dziękuję za rozmowę.
Małgorzata Halwa-Zderkiewicz: Ja również dziękuję i życzę wszystkim uczniom  i nauczycielom oraz przedszkolakom i ich opiekunkom ciekawego i owocnego semestru.

Rozmawiał: Franek Żegliński

 

 

Podziel się z innymi
Rodzina aresztowana
Poszukiwany listem g
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »