Lekarze: Nie chcemy dawać pigułek aborcyjnych, nawet po ich zalegalizowaniu!

Lekarze twierdzą, że nie będą zmieniać sposobu, w jaki świadczą usługi medyczne i nie będą przeprowadzać zabiegów aborcyjnych oraz przepisywać pigułek aborcyjnych, nawet jeśli aborcja zostanie w Irlandii zalegalizowana.

Około 100 lekarzy zgromadziło się w Dublinie na spotkaniu zorganizowanym przez Doctors for Life. Wyrazili oni zaniepokojenie propozycjami rządu, aby umożliwić nieograniczony dostęp do aborcji w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. Komentując, dr Andrew O’Regan powiedział: “Propozycja rządu dotycząca aborcji wymusiłaby świadczenie usług aborcyjnych na lokalnych przychodniach, nawet jeśli rząd wie, że przedstawiona przez nich propozycja nie ma nic wspólnego z opieką zdrowotną. Propozycja wprowadziłaby nieograniczoną aborcję w pierwszych trzech miesiącach ciąży z jakiegokolwiek powodu”.

Prawie siedmiu na dziesięciu z 497 lekarzy, którzy głosowali w marcu podczas zamkniętego zebrania lekarzy, powiedziało, że nie chcą być zaangażowani w medyczną aborcję.

Jedynie około 15,7 procent stwierdziło, że zapewni usługę, a 16,1 procent nie podjęło jeszcze decyzji.

Zapytani, jak będą głosować w nadchodzącym referendum, 58,5% z 518 lekarzy POZ, odpowiedziało, że popiera uchylenie ósmej poprawki. Kolejne 25,3 procent powiedziało, że zagłosuje za jej utrzymaniem. Mimo poparcia dla aborcji, lekarze GP uważają, że aborcje powinni przeprowadzać inni lekarze- specjalnie wydelegowani do wykonywania takich zabiegów- tak, jak to ma miejsce w większości krajów europejskich.

Dr Conor McGrane, lekarz rodzinny z północnego Dublina, który był zaangażowany w badanie, powiedział: “W Wielkiej Brytanii kobieta udaje się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, ale potem zostaje skierowana do kliniki aborcyjnej NHS”.

Zgodnie z propozycjami rządu w Irlandii, to lekarze pierwszego kontaktu mieliby świadczyć takie usługi. Jeśli doktorzy GP zostaną zmuszeni do przeprowadzania medycznych aborcji, będą musieli płacić wyższe składki ubezpieczeniowe, ze względu na możliwość wystąpienia komplikacji związanych z tymi zabiegami, nie dziwi więc, że nie chcą oni takiej odpowiedzialności.

Magdalena Graszk

Podziel się z innymi
TAGI POSTA
Studio Dublin - Powt
To nie jest dobry cz
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »