Kto to sfinansuje?

Minister komunikacji, działań na rzecz klimatu i środowiska Denis Naughten powiedział, że w następnym budżecie zostaną określone konkretne środki, które pomogą zrealizować cele rządu w zakresie zmiany klimatu.

 

Minister Naughten powiedział jednak, że nie ujawni szczegółów, a te pojawią się dopiero przed publikacją budżetu na przyszły rok. Szef Departamentu Środowiska powiedział natomiast, iż oznacza to zmiany w kwestii podatku węglowego, a zapowiedział istotne zmiany.

 

W tej chwili nie można oczywiście określić zakresu zmian, jakie będą następować w finansowaniu działań na rzecz zmian klimatycznych, jednak można się domyślić, iż nie oznacza to dla nas niczego dobrego. Z całą pewnością opóźnienia w osiągnięciu założonych celów występują z powodu braku pieniędzy, a nie wydaje się, żeby środki nagle pojawiły się w przyszłorocznym budżecie.

To z kolei oznaczać może podniesienie lub prowadzenie nowych tzw. podatków węglowych, co przyczyni się do zwiększenia wpływów do państwowej kasy, a co za tym idzie, możliwości sfinansowania niektórych działań klimatycznych. Tak będzie się działo, jeżeli ciężar ochrony klimatu ponoszony będzie przez nas, czyli podatników i wytwórców gazów cieplarniano-węglowych.

Jest też jeszcze jedna możliwość, czyli finansowanie projektów z nadwyżki budżetowej, co oznacza, że też z naszych pieniędzy, ale w formie utajonej, gdyż rząd powie, że sam sfinansował pewne projekty.

W każdym razie jakby na to nie patrzeć, czego by rząd lub sam minister nie zrobił, to i tak my za to zapłacimy. Więc po co te tajemnice?

 

Któryś ze scenariuszy z całą pewnością będzie realizowany, ale oba powinny spotkać się z krytyką, bo oba są półśrodkami. Zmiany powinny, o ile mają dać szybki efekt, a do 2020 roku, czasu zostało bardzo mało, wprowadzone zostać zarówno w odniesieniu do życia poszczególnych gospodarstw domowych, jak i na szczeblu ogólnokrajowym. W tym ostatnim przypadku będzie to bardzo drogie, gdyż kraj na zmianę sposobów ogrzewania, wytwarzania prądu, transportu nie jest w ogóle przygotowany.

Bogdan Feręc

Źr: Ministerstwo Środowiska/RTÉ

Zdj: pixabay.com

Podziel się z innymi
Początek rozprawy z
SANDRA KUCHTA ponown
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »