Kto kogo przyćmi?

Interesująco zapowiadają się najbliższe wakacje w Irlandii, ponieważ zbiegną się wtedy dwa ważne wydarzenia.

 

W sierpniu, bo ten miesiąc nas zainteresował, będziemy w ogniu walki przed wyborami prezydenckimi, a te muszą odbyć się pomiędzy 11 września a 10 listopada. Drugi miesiąc wakacji będzie więc jednym z najgorętszych okresów w kampanii i kandydaci z całą pewnością będą chcieli pokazać się jak największej liczbie wyborców.

Tu pojawia się właśnie niewielki problem, a ten niektórzy z pretendentów do prezydenckiego fotela mogą próbować wykorzystać, czyli chodzi o irlandzką wizytę papieża Franciszka.

 

Może zdarzyć się tak, iż to właśnie kandydaci do najwyższego urzędu w kraju, chcąc wykorzystać wizytę, zdominują spotkania z Franciszkiem, pokazując się z nim lub na mszach, które będzie odprawiał.

Jest w tym przypadku także druga opcja i to właśnie Franciszek może wyciszyć na kilka dni kampanię wyborczą, więc to on przyćmi polityków.

 

Wydaje się, że wszystko jednak zależy w tym przypadku od prezydenta Higginsa, bo przecież, jako urzędująca głowa państwa, będzie spotykał się w papieżem Franciszkiem przynajmniej dwukrotnie, więc może to zostać potraktowane przez jego konkurentów, jako część walki o reelekcję.

Zapyta ktoś, dlaczego zależy od prezydenta Higginsa?

Otóż prezydent nie podjął jeszcze decyzji o ponownym starcie w wyborach, a i o swojej decyzji poinformować ma pomiędzy kwietniem a końcówką sierpnia, co z resztą sam zapowiadał. Jeżeli natomiast będzie startował, a powie o tym np. w początkach sierpnia, to spotkania z papieżem Franciszkiem prowadzić będzie równocześnie prezydent, jak i kandydat na ten fotel.

 

W sprawie wyborów pojawiła się jeszcze jedna informacja i niektóre z sił politycznych uważają, iż termin wyborów prezydenckich nie powinien być wyznaczony pochopnie, a i nie powinien przypadać na dzień, w którym wyborcy są w pracy.

Sinn Fein postuluje, aby wybory prezydenckie obywały się w sobotę lub niedzielę, kiedy większa ilość osób może bezproblemowo udać się do urn.

 

Tylko czy w weekend będzie się chciało Irlandczykom głosować? BF

Podziel się z innymi
Aresztowano domniema
Aborcja w katalogu d
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »