Krytyczne posiedzenie gabinetu. Zadecydują o kolejnym referendum wyjściowym?

Dzisiaj w Londynie odbędzie się, jak mówią brytyjskie media, „krytyczne posiedzenie rządu”, a dzieje się tak po złożeniu przez premier May oferty brexitowej.

 

Posiedzenie ma dać odpowiedź, jak gabinet Theresy May podchodził będzie do dalszej części negocjacji, ale też, czy nie będzie odpowiednim posunięciem, zorganizowanie kolejnego referendum wyjściowego.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, a i nastrojami Brytyjczyków, gabinet na Downing Street będzie chyba musiał uznać swoją porażkę i dać kolejną szansę mieszkańcom Wielkiej Brytanii, aby to oni zadecydowali o przyszłości swojego kraju.

O ile badania są nieubłagane, bo w zależności od sposobu jego przeprowadzenia, wyniki są różne, to we wszystkich przypadkach szalę przeważyła opcja pozostania w Unii Europejskiej, a przynajmniej odłożenia w czasie wyjścia UK z UE.

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Internet na próbie 20.000 osób pokazuje, że 54% obywateli Wielkiej Brytanii chce pozostania w unii Europejskiej, natomiast 46% opowiada się za wyjściem.

 

W tej sprawie mamy jeszcze jedną ciekawostkę, bo jedynym teraz sposobem na zachowanie władzy przez Theresę May, jest przychylenie się do woli swoich ministrów, gdyż już przynajmniej kilku z nich chce takiego rozwiązania.

Kolejny problem May to negocjator ds. Brexitu Dominic Raab, a ten zebrał koalicję 12 ministrów i chcą zwrócić się do premier o wprowadzenie w życie wszystkich procesów chroniących Wielką Brytanię, na najdłuższy z możliwych okresów. To z kolei kłóci się z nakreślonym okresem ochronnym, w tym granicy Republiki Irlandii z Irlandią Północną, gdzie w ostatnim czasie mówiło się o zaledwie 12 tygodniach takiej ochrony.

 

Oficjalne stanowisko Downing Street brzmi, iż są to wyłącznie spekulacje prasowe i nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/The Sun

Znajdź nas:

Garda kradnie?
Immigrant Council -
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn