Koniec z nierównością geograficzną

Już wkrótce skończy się nierówne traktowanie klientów ze względu na miejsce ich zamieszkania lub rejestracji komputera i zarówno linie lotnicze, jak i sklepy online, nie będą mogły różnicować cen dla poszczególnych krajów UE.

 

Posłowie w Parlamencie Europejskim przeprowadzili debatę na temat nierównego traktowania klientów w Unii Europejskiej i doszli do wniosku, iż należy zakończyć praktyki podziału ze względu na kraj, a i blokowanie dostępu do części usług oraz towarów będzie zabronione.

Zabronione będzie również podczas zakupów online przekierowanie klienta na droższe strony np. w innym kraju, a także zróżnicowanie cen ze względu na posiadane obywatelstwo w ramach Unii Europejskiej. Taki sam zakaz obejmował będzie hotelarzy, agencje wynajmu samochodów oraz linie lotnicze, co oznacza, że za tę samą usługę lub towar mieszkaniec Irlandii i Polski zapłaci dokładnie tyle samo lub nie będzie ponosił opłat dodatkowych.

 

Geoblokowanie uznano z praktyki dyskryminujące, więc zakazane w Unii Europejskiej i obowiązkiem sprzedawców stanie się, wyświetlanie strony domowej kraju zamieszkania potencjalnego klienta, a na dodatek nie będzie możliwe podniesienie ceny ze względy na kraj zamieszkania, czy też zakupu towaru lub usługi.

Zabroniona będzie również odmowa dostawy do wybranego kraju Unii Europejskiej, na podstawie ustalonego adresu IP komputera, z którego dokonano potencjalnego zakupu, więc i nie będziemy widywali już napisu: „Produkt nie jest dostępny w Twoim kraju”.

 

Przepisy zostały zaproponowane na podstawie przeprowadzonych na zlecenie Parlamentu Europejskiego badań, a te wykazały, że dyskryminacja lub geoblokowanie dotyczy około 63% stron internetowych oferujących towary i usługi dla obywateli Unii Europejskiej. Praktyki uznano również za ograniczające handel transgraniczny, a to kłóci się z przepisami o wolnym rynku UE.

 

Przepisy z całą pewnością wejdą w życie w tym roku, a unijny komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego UE Andrus Ansip powiedział, że będzie to jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Już dzisiaj odbędzie się głosowanie w tej sprawie i jeżeli parlamentarzyści przyjmą proponowane rozwiązania, to po dziewięciu miesiącach vacatio legis, nowe zasady zaczną obowiązywać.

Estończyk Andrus Ansip nie spodziewa się, aby były jakieś problemy z przyjęciem przez Parlament Europejski nowych zasad. (BF)

Zdj: pixabay.com/en/online-shopping-ecommerce-buy

Podziel się z innymi
Likwidują Rent Supp
Pługi i piaskarki w
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »