Koncert dla Niepodległej w sobotę na PGE Narodowym

Niezwykłe widowisko słowno-muzyczne na PGE Narodowym, transmitowane w publicznych stacjach radiowych i telewizyjnych będzie koncertową podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Przypomniane zostaną utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym pod Monte Cassino, żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabraknie piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym – na dancingach i w dyskotekach.

 

Jako pierwsza zaśpiewa Natalia Sikora, wykonując wzruszającą piosenkę napisaną w przeddzień wybuchu stanu wojennego – to manifest dążących do oswobodzenia kraju spod komunistycznej władzy i walczących o odbudowę w pełni niepodległego kraju. W nawiązaniu do tych wartości, zabrzmią też pieśni legionowe – utwory, które towarzyszyły walczącym o niepodległość blisko sto lat temu.

 

W kolejnych odsłonach widowiska pojawią się utwory powstańcze, piosenki okupowanej Warszawy i wspomnienie ofiar Holocaustu. W kolejne dekady przeniesie słuchaczy Maryla Rodowicz, która wykona największe przeboje gwiazd piosenki młodzieżowej lat 60. Krystyna Prońko w nowej aranżacji wykona „Mury” Jacka Kaczmarskiego – jednego z najważniejszych artystów „solidarnościowej” rewolucji. W klimaty podziemnych koncertów przeniesie słuchaczy Paweł Kukiz, a Wojciech Cugowski i Damian Ukeje przypomną utwór „To wychowanie”, który był krytyką fasadowego patriotyzmu propagowanego przez komunistyczne państwo. Wybrzmi też nietypowe wykonanie „Arahji” zespołu Kult, przygotowane przez Ewę Farną, i „Chcemy być sobą” śpiewane przez Krzysztofa Cugowskiego.

 

 

Własne aranżacje znanych utworów przygotowali też Kamil Bednarek, Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, L.U.C., Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Mateusz Ziółko, Jan Pietrzak, Milo Kurtis, Sławek Uniatowski i Natalia Szroeder. Na scenie zobaczymy też m. in. Marka Piekarczyka, Michała Kowalonka, Andrzeja Lamperta, Olgę Szomańską, Kasię Moś, Stanisławę Celińską, Małą Armię Janosika, Sound’n’Grace, Tulię, zespół Mazowsze, Warszawskie Combo Taneczne, Warszawską Orkiestrę Sentymentalną i zespół SBB.

 

Aranżacje i kierownik muzyczny: Grzegorz Urban; dodatkowa aranżacja: Adam Sztaba. Aranżacje stworzyli także Jan Smoczyński, Maciej Muraszko, Łukasz Bzowski, Marcin Majerczyk, Rafał Stępień, Marcin Mirowski, Michał Grymuza, Miłosz Wośko. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.

 

Występy artystów będą uatrakcyjniać wspaniałe efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy. Koncert zakończy Hymn Państwowy w wykonaniu wszystkich zaproszonych artystów, chórów i orkiestry oraz 45-tysięcznej widowni PGE Narodowego.

 

Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w koncercie – wraz z rodziną i przyjaciółmi do obejrzenia go w Telewizji Polskiej lub wysłuchania w Polskim Radiu, a osoby, które pobrały bezpłatne bilety zapraszamy do przybycia na PGE Narodowy najpóźniej na godz. 19.30.

 

Transmisja w mediach publicznych rozpocznie się o godz. 20.10. Bądźmy tego dnia razem i wspólnie świętujmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo Niepodległa jest dla wszystkich!

 

Prezydent.pl

Znajdź nas:

Naturalny szampon do
Ponad 2,66 mln zł n
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn