Komisja śledcza

Nam komisje śledcze kojarzą się z pajacowaniem albo carycą Katarzyną, jednak komisja w Irlandii powstanie, a dotykać będzie sprawy bardzo poważnej.

 

Miejmy też nadzieję, że zasiądą w niej fachowcy, a pierwsze zapowiedzi taki właśnie zakładają scenariusz. W sprawie komisji śledczej wypowiedziała się Fianna Fáil, która zażądała od premiera utworzenia specjalnego ciała śledczego w sprawie skandalu z badaniami onkologicznymi szyjki macicy.

Tuż po wezwaniu, premier Leo Varadkar, spotkał się z liderem Fianna Fáil Micheálem Martinem, z którym uzgodniono szczegóły powstania komisji.

 

Zarówno Varadkar, jak i Martin stwierdzili, że w sprawie jest wiele nieścisłości, a i przekazywane prowadzącemu audyt doktorowi Gabrielowi Scally dane, przedstawiają niepełne chyba informacje. Dlatego właśnie należy powołać do życia organ, który będzie miał duże uprawnienia wyjaśniające.

W związku z tym już wkrótce należy spodziewać się debaty w Dáil, a ta będzie pierwszym krokiem do utworzenia komisji śledczej.

 

W sprawie pojawia się jeszcze jeden wątek i do interwencji zmuszony został minister zdrowia Simon Harris, a ten m.in. w posiadającym wszelkie informacje na temat badań szyjki macicy HSE, umocował prawnie doktora Scally. Minister zwracając się do szefa HSE, poinformował, iż ma on wszelkie uprawnienia do żądania dokumentacji medycznej dotyczącej skandalu z badaniami szyjki macicy, więc nie rozumie, dlaczego przekazywane informacje są niepełne lub trafiają na biurko prowadzącego audyt z dużym opóźnieniem.

 

W tym kontekście sprawa zaczyna wyglądać co najmniej dziwnie, gdyż pojawiają się podejrzenia, iż komuś zależy na ukryciu prawdy. Nie można tego powiedzieć jeszcze z pełnym przekonaniem, jednak świadczą o tym sygnały, jakie dotychczas opublikowały źródła parlamentarno-rządowe.

Bardzo krytycznie na temat tej sprawy wypowiada się opozycja, która wietrzy w niej jakieś manipulacje i próbę ukrycia prawdy, albo nawet prawdziwych rozmiarów problemu.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fáil/Ministerstwo Zdrowia/Biuro Prasowe Premiera

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Kolejna seria
Huragan Hector
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »