Komisja podnosi prognozy dla Irlandii

Komisja Europejska zrewidowała swoje prognozy wzrostów gospodarczych, a te są bardzo dobre dla Irlandii.

 

Wg KE cała strefa euro wzrośnie w tym roku o 2,1% i będzie to wynik niższy od ubiegłorocznego o 0,3%. Spadek strefy euro nie ma najmniejszego wpływu na wzrost PKB Irlandii, bo w tym przypadku Komisja Europejska uznała, że będzie on znacznie wyższy niż mówiło się wcześniej.

Jeszcze w początkach roku prognozy wskazywały poziom około 5 lub 5,6 procent, jednak obecne prognozy mówią już o 7,8% w tym i 4,5% w 2019 roku.

 

Głównym motorem napędowym rosnącej irlandzkiej gospodarki stały się w tym roku międzynarodowe koncerny, czytamy w kwartalnej prognozie Komisji Europejskiej, jednak tempo wzrostu na rok kolejny, określa się już, jako umiarkowane i zmieni się irlandzki „napęd”.

Pozytywne wyniki gospodarcze i co za tym idzie wzrost PKB możliwy był również za sprawą rozwijającego się wciąż sektora budowlanego, a ten swój rozwój przeniesie także na rok przyszły, ocenili ekonomiści z KE.

Przede wszystkim sektor budowlany napędzał będzie gospodarkę Irlandii w 2019 roku, a i wpłynie na ponowny spadek ilości osób bezrobotnych, mówi jedna z analiz, co utrzyma przyzwoity poziom wzrostów ekonomicznych kraju.

 

Cała strefa euro stoi jednak przed poważnymi wyzwaniami, stwierdza się w raporcie, a jak nie trudno się domyślić, problemami będą Brexit oraz polityka gospodarcza Donalda Trumpa. W prognozach na lata kolejne dla strefy euro mówi się również, iż przyszły rok będzie ostatnim, w którym Europejski Bank Centralny stymulował będzie gospodarkę Unii Europejskiej, więc rok 2020, może zaznaczyć się w wielu unijnych gospodarkach poważnymi spadkami PKB, a co za tym idzie, spowolnieniem gospodarczym, wzrostem bezrobocia i podnoszeniem stóp procentowych kredytów i pożyczek.

 

Na koniec Komisja Europejska podała dane porównawcze trzech największych gospodarek Unii Europejskiej, a ich wyniki blado wyglądają na tle irlandzkich wzrostów. Niemieckie PKB wyniesie w tym roku +1,7%, Francja osiągnie +1,1%, a Włochy +1,2%, mówią prognozy. Wyniki tych trzech państw mają poprawić się nieco w roku przyszłym, ale nie mówi się w tym przypadku o wzroście przekraczającym 2% w porównaniu prognoz dla Irlandii, gdzie przewiduje się wzrost 4,5%.

Bogdan Feręc

Źr: KE

Znajdź nas:

Pogoda będzie miesz
100 rocznica zakońc
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn