Komisja Europejska bada rynek ubezpieczeń w Irlandii

Przedstawiciele Komisji Europejskiej kolejny raz zjawili się w Irlandii i ponownie będą badać rynek ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak jej nieco inny aspekt.

 

Do Komisji Europejskiej dotarły sygnały, iż zagraniczne firmy ubezpieczeniowe napotykały przeszkody w wejściu na irlandzki rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. To z kolei, o ile okaże się prawdą, będzie podstawą do ukarania Irlandii, iż na wspólnym europejskim rynku, tworzą przeszkody w rozwijaniu biznesu.

Obecne dochodzenie koncentruje się na utrudnianiu rozpoczęcia działalności ubezpieczeniowej w Irlandii, a także zarzutach, iż to sam sektor ubezpieczeń komunikacyjnych blokował wejście na rynek nowym graczom.

Pewne podejrzenia pojawiły się już podczas ubiegłorocznych kontroli, gdyż w przejętych przez audytorów dokumentach, znaleziono przesłanki do powzięcia podejrzeń o blokowaniu rozwoju runku ubezpieczeń komunikacyjnych na wyspie.

 

Obecnie bada się już wątek wstrzymania członkostwa w Insurance Ireland dla najmniej dwóch zagranicznych podmiotów, jednak agencje donoszą, iż może być ich nawet pięć. Kontrolerzy zbierają obecnie dokumentację, jaka wpływała zarówno do regulatora rynku ubezpieczeń w Irlandii, jak i do Stowarzyszenia Ubezpieczycieli, co powinno dać odpowiedź, czy nie doszło podczas procesu opiniowania wniosków do nieprawidłowości.

Zbadany zostanie też wątek możliwych prób blokowania lub wpływania na decyzję ciała opiniującego, przez działających na rynku ubezpieczycieli.

 

Kontrola rozpoczęła się niezapowiedzianie, a potrwa przynajmniej kilka następnych dni.

Bogdan Feręc

Źr: RTÉ/AFP

Zdj: Pixabay.com

Podziel się z innymi
Ciepło, ale…
Oskarżony Eoghan M.
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Translate »