Koło ratunkowe rządu albo nowa przyjaźń

Poznaliśmy właśnie kolejny powód, dlaczego Leo Varadkar przestał obawiać się braku poparcia Fianna Fáil i nie nalega, aby to ugrupowanie wspierało jego gabinet po zakończeniu umowy o współpracy parlamentarnej, czyli tuż po przyjęciu budżetu na przyszły rok.

 

Z przecieków wiadomo, iż zaawansowane są plany znalezienia pomocy przy kierowaniu krajem ze strony, której do tej pory nie brano pod uwagę, a nawet mówiło się, że taka współpraca nie jest możliwa.

Chodzi oczywiście o Sinn Féin, a partia Mary Lou McDonald dysponuje w parlamencie odpowiednią ilością głosów, aby wspólnie z Fine Gael przeforsować niejeden projekt.

 

Już same zapowiedzi są nobilitacją dla i tak rosnącej w siłę po zmianie władzy Sinn Féin, gdyż nareszcie ugrupowanie traktowane zaczęło być, jak partner, a i nie wypomina się też niesławnej przeszłości historycznej.

 

Prawdą jest, że Fianna Fáil wysyła sygnały, iż nadal może wspierać rząd w działaniach, jednak liderom Fine Gael chodzi teraz chyba o pełne zdyskredytowanie rywali, czyli zepchnięcie Fianny w polityczny niebyt.

Nie ma tutaj też co taić, że przebiegły plan Leo Varadkara, gdyby się powiódł, na długie lata może zmienić obraz sceny politycznej w Irlandii, czyli całkowicie przemodelować układ sił.

 

Sinn Féin, co także jest możliwe, z pomocą Fine Gael i samego Varadkara, może stać się drugą siłą polityczną w Irlandii, a o ile spojrzymy na temat szerzej, może też chodzić o coś więcej, niż samo pogrążenie Fianna Fáil.

Plany Leo Varadkara mogą wybiegać w rok 2023, kiedy to mogłoby nastąpić zjednoczenie wyspy, a orędownikiem takiego pomysłu jest oczywiście Sinn Féin i sama liderka ugrupowania Mary McDonald. W tej kwestii może też chodzić o kolejną rzecz, czyli wzmocnienie wizerunku Sinn Féin na Północy, a ta przy kolejnych wyborach do Stormont, osiągnie lepszy wynik wyborczy, niż konkurująca z nią i jednocześnie współpracująca z Londynem Demokratyczna Partia Unionistów Arelene Foster.

 

Już dawno zauważalne było, iż Leo Varadkar zmienił swoje zachowanie i ton wypowiedzi w stosunku do Sinn Féin, a początek metamorfozy datuje się na dzień, kiedy to właśnie Mary Lou McDonald przejęła ster Sinn Féin.

W kręgach politycznych mówi się również, że ugrupowanie McDonald przestało być nieprzewidywalne, jest bardziej ugodowe, a i jej związki z IRA, jakby osłabły, chociaż te powiązania widać nadal.

 

Samo Sinn Féin również wysyła w kierunku rządu i Fine Gael pozytywne sygnały, bo to i poparcie dla kilku kluczowych ustaw, a i język debaty nieco mniej jakby ostry. Widać więc, znając polityczne obyczaje, że jest chemia pomiędzy Fine Gael a Sinn Féin, co może dać do myślenia liderom Fianna Fáil.

 

Testem na dotychczas niemożliwą współpracę, a nawet koalicję będzie kolejnych kilka miesięcy, a z całą pewnością głosowanie projektu minister Rossa, który chce przeforsować swój pomysł obniżenia poziomu zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowców powietrzu do zera.

 

Na koniec i to już kolejny raz można powiedzieć, że w polityce nigdy nie mówi się „nigdy”.

Bogdan Feręc

Podziel się z innymi
Theresa May musi wal
Uwaga! Nowe, niekorz
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify Twitter Consumer Key and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Twitter Login to work

Specify LinkedIn Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for LinkedIn Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Translate »