Kolejny biskup, kolejny pogląd

Nie można mieć pretensji do księży i biskupów katolickich, iż głoszą poglądy prorodzinne i działają na rzecz ochrony życia, w tym poczętego, ale czasami mogliby przemilczeć pewne kwestie dotykające aborcji.

 

Teraz biskup Alfons Cullinan pokusił się o stwierdzenie, a to było odpowiedzią na informację w dużej ilości kobiet, które miewają myśli samobójcze, a te spowodowane są niechcianą ciążą. Ów biskup powiedział „aborcja nie jest odpowiedzią” na myśli samobójcze.

Biskup Cullinan nazywa też antykoncepcję moralnie naganną i bez wątpienia promującą swobodę seksualną. Wg księdza kobietom należy się od mężczyzn szacunek, z czym można się zgodzić w pełni, ale nie może być zgody kościoła na nieograniczoną dostępność antykoncepcji, w każdej sytuacji i na każde żądanie, dodał biskup.

Bp Alfons Cullinan poparł swoje słowa tezami, jak to nazwał, najlepszych psychologów w kraju, a ci uważają, iż aborcja nie pomoże w rozwiązaniu problemów związanych z samobójstwami, nawet jeżeli ciąża jest wynikiem gwałtu.

 

Wypowiedź biskupa spotkała się z natychmiastową ripostą przewodniczącej Komisji Oireachtas ds. Zmiany Ósmej Poprawki, nazywanej czasami „Komisją Aborcyjną”, senator Catherine Noone. Pani senator uznała, że wypowiedź biskupa Waterford i Lismore jest „całkowicie nieprawdziwa”, a komentarze na temat samej aborcji krzywdzące.

Senator Catherine Noone:

„There is no doubt in my mind that what he is saying is utterly untrue”.

 

Kontynuując swoją wypowiedź przewodnicząca Komisji, mówi, iż stres wywołany niechcianą ciążą może powodować poronienia, a to z całą pewnością zaszkodzi zdrowiu psychicznemu kobiety. W związku z tym senator Noone kategorycznie odrzuciła argumenty biskupa Cullinana, nazywając je ponownie tezami fałszywymi.

 

Cóż, prawo do aborcji i antykoncepcja, jak wszędzie, tak i w Irlandii budzi kontrowersje i skrajne opinie, ale ja niezmiennie stoję na stanowisku, iż prawo do niej to nie obowiązek, a wyłącznie jedna z możliwości, nawet dla katolików. (BF)

Podziel się z innymi
Brak ziemi pod budow
Studio Dublin 2.02.2
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »