Kolejna podwyżka cen za prąd – jak się chronić

Electric Ireland od lutego podnosi ceny za zużycie energii elektrycznej. Firma już od października zapowiadała podwyżki, ale wstrzymała się z wprowadzeniem ich w życie aż do teraz. 

 

Od 1 lutego ponad 1,1 miliona klientów Electric Ireland będzie płacić więcej za zużyty prąd.

Klienci, których roczne rachunki wynosiły do tej pory 971 euro, zapłacą w ciągu kolejnych 12 miesięcy o 35 euro więcej, czyli ich roczny rachunek wyniesie 1006 euro. Inne firmy takie jak Airtricity, Board Gais Energy i Energa, podniosły ceny już kilka miesięcy temu. Jedynie Electric Ireland postanowił „odciążyć” klientów podczas okresu zimowego.

 

Co zrobić, żeby nie przepłacać?

Co roku ponad 200 tys. irlandzkich odbiorców energii elektrycznej zmienia dostawców. Dlaczego? Zazwyczaj klienci podpisują umowę z daną firmą na rok. Podczas tego okresu odbiorcy korzystają z cen promocyjnych takich jak zniżka za każdą kWh* zużytego prądu oraz tzw. cashback, czyli przelanie gotówki na konto klienta. Gotówkę tę zazwyczaj dodaje się na poczet przyszłych rachunków, co oznacza, że nasz kolejny rachunek (lub rachunki), będzie niższy o tę konkretną kwotę.

Po upływie 12 miesięcy od podpisania umowy nasze promocyjne stawki przestają obowiązywać, co oznacza, że zaczynamy płacić kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt euro więcej (w zależności od zużycia prądu i wysokości zniżek, jakie otrzymaliśmy przy podpisywaniu umowy).

Po zmianie dostawcy znów uzyskamy zniżki i często także – w zależności od firmy, którą wybierzemy – cashback.

Dla przykładu, jeśli jesteś w tej chwili z Electric Ireland i minęło już 12 miesięcy od podpisania umowy, to w tej chwili najlepszym nowym dostawcą jest dla Ciebie Energa. Oferuje ona 33% zniżki od standardowej ceny za jednostkę prądu, co przy miesięcznych rachunkach w wysokości 80 euro, pozwoli oszczędzić ponad 51 euro w ciągu kolejnego roku.

 

Aktualne oferty

Airtricity oferuje 10% zniżki za każdą kWh oraz 135 euro kredytu powitalnego. Electric Ireland – 8,5% zniżki i 175 euro kredytu na powitanie, natomiast Board Gais Energy- 10% zniżki i 175 euro, które zostanie odjęte od przyszłych rachunków klienta.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zmianie dostawcy sprawdzić standardowe ceny za 1 kWh, by określić, jaka będzie cena rzeczywista za 1 kWh po proponowanej przez daną firmę zniżce.

 

Magdalena Graszk

Zdj: www.pexels.com/photo/bank-note-banknote

 

 

*kWh – kilowatogodzina

Podziel się z innymi
BRAK KOMENTARZY

Sorry, the comment form is closed at this time.

Privacy Preference Center

Translate »